Reklama
aplikuj.pl

E-recepty są od dzisiaj obowiązkowe. Sprawdź co musisz wiedzieć

e-recepta co to jest i jak z niej korzystać

Od 8 stycznia korzystanie z E-recepty jest obowiązkowe. Do tej pory było to jedynie opcjonalne ułatwienie. Czym jest E-recepta i jak z niej korzystać?

Koniec z rozszyfrowywaniem recept

E-recepta to przede wszystkim ułatwienie. Choć wokół niej narosło wiele teorii spiskowych, jak choćby ta, że jest to kolejne narzędzie do inwigilacji obywateli. Dzięki elektronicznym receptom nie musimy już pilnować, czy na pewno mamy ze sobą papierek przy wyjściu do apteki, a dodatkowo – wiemy jakie leki zostały nam przepisane. Jak wiadomo, czytelność tradycyjnych, ręcznie wypisywanych recept bywała bardzo problematyczna.

E-recepta w telefonie, mailu lub na wydruku

E-receptę możemy otrzymać SMS-em lub mailowo. Aby móc korzystać z takiej drogi jej otrzymywania, niezbędne jest założenie konta na portalu pacjent.gov.pl . Jest do tego niezbędne posiadanie profilu zaufanego.

Na swoim koncie pacjenta można też znaleźć inne informacje:

  • swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala),
  • informacje o wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania),
  • informacje o zaleconej dawce leków,
  • informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u Twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.

Realizacja recepty odbywa się poprzez podanie w aptece 4-cyfrowego kodu z SMS-a lub zeskanowanie kodu z wiadomości e-mail.

A co z osobami starszymi i nie do końca „technicznymi”?

Tutaj również przewidziano proste rozwiązanie. Jeśli nie posiadamy konta na portalu pacjenta, też możemy skorzystać z E-recepty. W aptece wystarczy podać numer PESEL, a dodatkowo lekarz może nam przekazać wydruk zawierający informacje kod do realizacji recepty.