WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Edge TPU – fizyczne układy sztucznej inteligencji od Google

Z chmury na laminat. Google zaprezentowało właśnie Edge TPU, czyli układ krzemowy, który może zostać zamontowany w urządzeniu i pomóc w prostych operacjach związanych ze sztuczną inteligencją.

Całość możemy śmiało nazwać rewolucją dla Google. Kilka lat temu firma oferowała możliwość obliczania kwestii SI za pomocą rdzeni Tensor, ale „w chmurze” – prosto z centrali. Było to oczywiście obarczone opóźnieniem wynikającym z transferu, co ma wyeliminować Edge TPU (Edge Tensor Processing Unit). Google opracowało go z myślą o urządzeniach biznesowych, a nie tradycyjnych smartfonach, więc nie możecie oczekiwać go w swoim nowym, wypasionym Samsungu, czy iPhone.

Edge TPU wnosi operacje związane ze sztuczną inteligencją na zupełnie nowy poziom. Całość nie będzie obarczona przymusem przesyłu danych, które będą z kolei bezpiecznie w pamięci danego urządzenia. Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest jednak chmura Google. Ta będzie umożliwiać użytkownikom zamieszczanie tam informacji, na podstawie których chip sztucznej inteligencji będzie uczył się postępowania. To zdecydowana przewaga Edge nad tymi rdzeniami, których opracowywaniem zajmuje się obecnie Qualcomm, ARM i MediaTek. Jednak to te firmy mogą w przyszłości udostępnić swoje dzieła masowemu odbiorcy.

Źródło: BGR