Reklama
aplikuj.pl

Edycja genów sposobem na rozwiązanie problemu otyłości?

W przypadku niektórych, poważnie otyłych osób ilość ćwiczeń, które są konieczne, aby poradzić sobie z nadwagą, jest po prostu zbyt duża. Być może na horyzoncie pojawią się nowe rozwiązania tego problemu. Naukowcy pracują bowiem nad lekiem, który pozwoliłby pacjentom schudnąć bez wykonywania ćwiczeń lub wprowadzania zmian w ich diecie. 

Zespół zarządzany przez prof. Damiena Keatinga z australijskiego Uniwersytetu Flindersa rozpoczął od zidentyfikowania genu związanego z otyłością u gryzoni, znanego jako RCAN1. Badacze zmodyfikowali genetycznie partię myszy, aby usunąć ten gen. Zwierzęta były następnie poddawane różnym dietom w czasie od ośmiu tygodni do sześciu miesięcy. We wszystkich przypadkach, nawet gdy karmiono je wysokotłuszczowymi pokarmami, żadna z myszy nie przybrała na wadze.

Stwierdzono, że przy pomocy RCAN1 organizmy gryzoni znacznie lepiej radziły sobie z przekształcaniem „niezdrowego” tłuszczu magazynującego energię w zdrowy, spalający energię brązowy tłuszcz. Działo się tak nawet wtedy, gdy myszy odpoczywały. Naukowcy badają teraz, czy hamowanie aktywności RCAN1 u ludzi może mieć podobny efekt. Będą również musieli wziąć pod uwagę potencjalne skutki uboczne. Jest tak ponieważ opisywany gen chroni komórki przed czynnikami, które mogą prowadzić do zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Flinders University]

Czytaj też: Palenie w ciąży zwiększa szanse na otyłość u dziecka