W Sakkarze na terenie Egiptu odkryto 4400-letni grobowiec skonstruowany dla „boskiego inspektora” o nazwie „Wahtye”, który posiadał co najmniej 55 posągów. 

Grób jest „wyjątkowo dobrze zachowany i [kolorowy] z rzeźbami w środku” – powiedział podczas konferencji prasowej egipski minister Khaled El-Enany. Pod grobem archeolodzy znaleźli pięć ukrytych szybów, z których jeden, jak powiedzieli, mógł zawierać sarkofag Wahtye.

Wahtye był wysokim rangą kapłanem, który nosił tytuł boskiego inspektora. Pracował dla faraona o imieniu Neferirkare (panującego  ok. 2446-2438 r.) Piramida Neferirkare znajduje się około 3 kilometrów na północ od Sakkary w miejscu zwanym Abusir.

Niedawno odkryty grób zawiera dwa poziomy z 24 posągami na górnym poziomie i 31 posągami na dolnym. Większość, jeśli nie wszystkie figury, pokazują ludzi lub bóstwa. Niektóre mają dość naturalne rozmiary, z kolei inne wyglądają na mniej niż 1 metr wysokości. Hieroglify odkryte w grobie wspominają matkę Wahtye „Merit Meen”, co oznacza „miłośnika boga Min” – boga płodności w czasach starożytnych. Hieroglify wspominają także żonę Wahtye „Nin Winit Ptah”, co oznacza „największy z boga Ptaha”. Ptah był bogiem stwórcy związanym z Memphis, starożytną stolicą Egiptu.

Grobowiec zawiera także liczne obrazy, których kolory zachowały się mimo upływu tysiącleci. Obrazy pokazują Egipcjan zaangażowanych w różne działania, w tym gotowanie, picie czy prace budowlane. Zespół rozpocznie odkopywanie pięciu szybów już 17 grudnia.

[Źródło: livescience.com; grafika: Egyptian Ministry of Antiquities]

Czytaj też: Znakomicie zachowane mumie odkryte w jednym z grobowców w Egipcie

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej