Reklama
aplikuj.pl

Pobliska egzoplaneta zwróciła uwagę naukowców. Chodzi o jej atmosferę

planeta

Gliese 486 b to oddalona o 26 lat świetlnych egzoplaneta. Astronomowie sądzą, że jest to skalisty obiekt przypominający Wenus m.in. ze względu na wysokie temperatury i stosunkowo podobną atmosferę.

Poza tym, że Gliese 486 b znajduje się dość blisko Ziemi, to dodatkowo jest położona tak, że kiedy okrąża swoją gwiazdę, to możliwa są dokładne obserwacje jej atmosfery, włącznie z poznaniem składu.

Egzoplaneta, jak ustalili naukowcy, jest około 1,3 razy większa od Ziemi i ma przy tym niemal 3-krotnie wyższą gęstość. Sugeruje to, że jej skład może przypominać skład naszej planety. Oznaczałoby to zawartość metali występujących również na Ziemi czy Wenus. Jej orbita jest przy tym niezwykle krótka, ponieważ pełen obrót wokół tamtejszej gwiazdy zajmuje Gliese 486 b zaledwie 1,5 dnia.

Egzoplaneta Gliese 486 b jest oddalona o 26 lat świetlnych od Ziemi

Wyniki badań dotyczących tego obiektu zostały opisane na łamach Science i sugerują, że temperatury panujące na powierzchni tej planety wynoszą ok. 400 stopni Celsjusza. Okazuje się, że taka wartość – choć niezbyt przyjazna dla życia – jest idealna pod kątem badań atmosfery. Naukowcy przypuszczają, iż tamtejsze środowisko jest podobne do tego na Wenus.

Astronomowie są podekscytowania możliwością prowadzenia tego typu analiz, ponieważ – jak sami mówią – niewielkie wahania temperatur mogłyby całkowicie odmienić sytuację. Gdyby Gliese 486 b była o sto stopni cieplejsza, to pokrywałaby ją lawa. Z kolei przy temperaturze o sto stopni niższej nie nadawałaby się do dalszych obserwacji.