Reklama
aplikuj.pl

Odkryta egzoplaneta jest tak lekka, że mogłaby się unosić na wodzie

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że teleskop CHEOPS wkrótce rozpocznie działanie. Podczas testów udało mu się nawet zaobserwować planetę pozasłoneczną KELT-11b.

Instrument został wprowadzony na orbitę w grudniu ubiegłego roku, a w kolejnych tygodniach rozpoczęły się pierwsze testy. W ich ramach astronomowie skierowali CHEOPS w stronę układu HD 93396, który znajduje się w gwiazdozbiorze Sekstantu, około 320 lat świetlnych od Ziemi.

To właśnie tam, wokół gwiazdy trzykrotnie większej od Słońca, krąży planeta KELT-11b. Jej orbita jest bardzo krótka, co skutkuje wykonaniem pełnego obrotu w ciągu zaledwie 4,7 dnia. Naukowcy wybrali właśnie ten układ za cel obserwacji, bowiem gwiazda jest tak duża, że tranzyt planety umożliwia ok. 8-godzinne obserwacje.

Czytaj też: Odkryto pierwszą w historii egzoplanetę, która krąży poza płaszczyzną galaktyki

Czego dowiedzieliśmy się za sprawą badań? KELT-11b ma średnicę wynoszącą 181 600 kilometrów. Dla porównania, w przypadku naszej planety ma ona 12 700 kilometrów, podczas gdy największy obiekt Układu Słonecznego, Jowisz, ma średnicę mniejszą niż 140 000 kilometrów. Jednocześnie KELT-11b, pomimo większych rozmiarów, ma 5-krotnie mniejszą masę od naszego giganta. David Ehrenreich z Uniwersytetu Genewskiego dodał, że gdyby umieścić tę egzoplanetę w wystarczająco dużym basenie, to unosiłaby się ona na wodzie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News