WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ekologia pełną parą w projekcie Foam of Waves dotyczącym zabytkowych łaźni

Firma Vincent Callebaut Architectures niedawno wygrała konkurs na renowację zabytkowych łaźni termalnych w Aix-les-Bains we Francji. Zawdzięcza to swojemu projektowi Foam of Waves, który uderza w obecny trend wszechobecnej zieleni i wpychania ekologii, gdzie tylko się da. 

Na ten moment nie jest jednak jasne kiedy, a nawet czy w ogóle Foam of Waves kiedykolwiek zostanie zrealizowane, ale odpowiedzialne za wszystko Callebaut nawołuje firmę do odbudowy istniejących budynków na terenie łaźni termalnych w Aix-les-Bains, a także do wyburzenia niektórych dodatków sprzed 50 lat, które pierwotnie miały ochronić pozostałości rzymskich rąk.

Jeśli jednak prace ruszą, to miejsce zmieni się nie do poznania, bo Vincent Callebaut Architectures planuje wybudować tam parę nowych budynków z betonu lub drewna, których balkony i dachy będą przepełnione roślinami, warzywami i owocami. Falista fasada miałaby też umożliwiać prosty montaż donic, aby w jeszcze większym stopniu złożyć hołd naturze.

Na ich terenie znalazłoby się 185 apartamentów Sky Villas z własną przestrzenią ogrodową, choć ma też się tam znaleźć miejsce na centrum handlowe, restaurację, biuro turystyczne, centrum odnowy biologicznej i szkołę. Sama konstrukcja dbałaby o odpowiednią temperaturę wewnątrz bez marnotrawienia energii, choć projekt ma też aspiracje poniekąd samowystarczalne. Projektanci mieli w planach gromadzenie wody deszczowej, zastosowanie pasywnej wentylacji, zainstalowanie paneli słonecznych i stworzenie wytwarzających energię biomas.

Czytaj też: Second Century Project uczci wielki rok dla Warner Bros.

Źródło: New Atlas