Firma Masterbloc z Holandii wykorzystała owoc wieloletnich obserwacji oraz badań do stworzenia ekologicznego materiału budowlanego, do którego wykorzystuje się odpadki z produkcji stali oraz dwutlenek węgla.
Wyjątkowe materiały budowlane powstają z wystawiania odpadków na działanie CO2
Wprawdzie sam w sobie materiał jest nieekologiczny, ale podczas jego produkcji proces pochłania więcej dwutlenku węgla niż emituje. Wedle raportu The Brussels Times w fabryce firmy produkuje się dziennie około 8 ton bloków budowlanych wykorzystujących CO2. Powstały blok magazynuje dwutlenek węgla, a sama jego produkcja ma pomóc w pobudzeniu gospodarki cyrkulacyjnej.
Dzięki Carbstone przekształcamy żużel metalowy w wysokiej jakości produkt obiegowy, a ponieważ CO2 jest używany jako spoiwo, unikamy stosowania cementu, który odpowiada za 10% globalnej emisji CO2„.
Czytaj też: Awaria rosyjskiej rakiety Sojuz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Plany musiano odwołać
Historia procesu sięga aż 2004 roku, kiedy to zauważono, że pozostałości żużla stalowego twardnieją po wystawieniu ich na działanie dwutlenku węgla. Następnie technologia została rozwinięta we współpracy z naukowcami z Flemish Minister Zuhal Demir (VITO) i w 2011 roku efektem tego był proces „Crabstone”.
Bloki Masterbloc mają taką samą jakość jak konwencjonalne bloki, dzięki czemu technologia ta staje się coraz bardziej popularna wśród firm dążących do zmniejszenia emisji CO2. Sama technologia Carbstone została nawet rozszerzona o produkcję dachówek, cegieł i klinkieru.