Elektrownie słoneczne CSP (skoncentrowanej energii słonecznej) wykorzystują soczewki i zwierciadła rozmieszczone na rozległym obszarze do skupiania światła słonecznego w celu podgrzania płynu w układzie. Następnie przekształcają energię słoneczną w elektryczną za pomocą silników parowych lub turbin, które muszą być regularnie schładzane, aby utrzymać wysoką sprawność przetwarzania energii. To problem, którego do pewnego stopnia ogranicza pomysł zespołu naukowców na czele z badaczem Ronggui Yang z Huazhong University of Science and Technology w Chinach.
Połączenie dwóch metod chłodzenia może znacząco zmniejszyć zużycie wody w elektrowniach słonecznych CSP
Wspomniany naukowiec znalazł sposób, aby zużycie wody w elektrowniach słonecznych CSP zostało zmniejszone poprzez zwiększenie efektywności samego chłodzenia. Wszystko to poprzez połączenie najlepszych cech chłodzenia radiacyjnego z magazynowaniem zimna wraz z chłodzeniem wodą, co ponoć ma szanse znacznie zmniejszyć ilość wody zużywanej rocznie.
Czytaj też: Grupa uczniów stworzyła Raspberry Pi do pomiaru pola magnetycznego Ziemi na orbicie
Chłodzenie radiacyjne z magazynowaniem zimna to metoda chłodzenia suchego, w której wykorzystuje się chłodnice wykonane z materiałów silnie odbijających promieniowanie słoneczne. Ten system został dodany do referencyjnej elektrowni CSP, aby sprawdzić potencjał zaprojektowanego systemu z wykorzystaniem modeli komputerowych. Zespół zbadał potencjał chłodzenia i oszczędzania wody w ponad 3000 miejsc w kraju o różnych warunkach pogodowych.
Wyniki? Z pomocą tej techniki chłodzenia roczne zużycie wody można zmniejszyć o 40-60% w gorącym południowo-zachodnim regionie USA, stosując chłodzenie radiacyjne tylko w ciągu dnia. Gdyby jednak systemy radiacyjne wraz z chłodniami pracowały w dzień i w nocy, roczny potencjał oszczędności wody mógłby wynieść nawet 65-85%.