Reklama
aplikuj.pl

Elektryczna synchronizacja regionów mózgu pomaga w leczeniu depresji

mózg, depresja, stymulacja mózgu depresja, synchronizacja mózgu depresja, tACS depresja

Naukowcy z University of North Carolina (UNC) School of Medicine po raz pierwszy spróbowali nowego rodzaju nieinwazyjnej stymulacji mózgu u pacjentów z dużą depresją. Wyniki pokazały, że nowa technika jest niezwykle obiecująca i pomoże w leczeniu choroby.

Naukowcy skupili się na technice zwanej przezczaszkowaną stymulacją prądem przemiennym (tACS). Jest to nieinwazyjna terapia, która wykorzystuje łagodne prądy w celu synchronizacji oscylacji elektrycznych różnych obszarów mózgu. W ostatnich latach eksperymentowano z tą techniką przy leczeniu halucynacji słuchowych u pacjentów ze schizofrenią czy przy zmniejszaniu odczuwania przewlekłego bólu.

Pacjenci z poważną depresją wykazują podwyższoną aktywność oscylacyjną w lewym przednim obszarze mózgu. Powoduje to stan zwany czołową asymetrią alfa. Istnieje nadzieja, że dzięki synchronizacji aktywności elektrycznej całego mózgu możliwe będzie zmniejszenie objawów depresyjnych.

Czytaj też: Naukowcy z Oksfordu są pewni – gry wideo nie powodują agresji wśród graczy

W badaniu każdy pacjent otrzymywał przez 5 dni stymulację przez 40 minut. Następnie został on ponownie przebadany po dwóch i czterech tygodnia od terapii. Wyniki były różne, ale 70% osób mającą stymulację 10 Hz miała 50% redukcję objawów po dwóch tygodniach. Był to wynik znacznie lepszy od placebo czy stymulacji 40 Hz.

Wyniki pokazują więc jasno, że takie podejście może w przyszłości leczyć ciężką depresję. Oczywiście potrzebnych jest więcej badań, aby to potwierdzić, ale jest spora nadzieja na skuteczność terapii.

Czytaj też: Sen naprawia uszkodzone DNA

Źródło: Newatlas