Reklama
aplikuj.pl

Zmodyfikowany enzym może rozwiązać problem tworzyw sztucznych

Tylko niewielka część tworzyw sztucznych jest poddawana recyklingowi. Powoduje to, że na naszej planecie zalegają coraz większe ilości śmieci. Ten enzym ma jednak doprowadzić do zmiany sytuacji.

Tzw. tworzywa PET są najczęściej wykorzystywanymi, a ich roczna produkcja opiewa na 70 milionów ton. I choć coraz więcej firm prwoadzi ich przetwórstwo, to tego typu plastiki wciąż stanowią problem. Zazwyczaj kończą w formie dywanów lub innych niskiej jakości włókien, które w krótkiej perspektywie kończą na wysypiskach – trudno więc mówić o jakimkolwiek recyklingu.

Naukowcy skupili się więc na enzymie zwanym kutynazą kompostową z liści (LLC). Odcina on wiązania pomiędzy dwoma głównymi elementami tworzącymi PET: poli(tereftalanem etylenu) oraz glikolem etylenowym. Niestety enzym okazał się niezbyt odporny na wysokie temperatury, przez co konieczna była jego modyfikacja.

Czytaj też: Biohybrydowy akumulator ładowany bakteriami – jak to działa?

Badacze przeanalizowali jego budowę i zidentyfikowali kluczowe aminokwasy. Udało im się w efekcie wyizolować zmutowany enzym, który charakteryzuje się 10 000 razy większą wydajnością aniżeli „zwykły” LLC. Jest on również w stanie funkcjonować bezproblemowo w temperaturach rzędu 70 stopni Celsjusza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Podczas pierwszych testów okazało się, że zmodyfikowany enzym rozkłada 200 gramów tworzywa PET w ciągu zaledwie 10 godzin. Kiedy plastiki zostały przetworzone, uzyskane w ten sposób butelki okazały się równie wytrzymałe co pierwotnie. Poza tym autorzy projektu przekonują, że rozwiązanie powinno być opłacalne ekonomicznie, ponieważ zapewnia wysoką wydajność.