Reklama
aplikuj.pl

Epidemia otyłości może wiązać się z prehistorycznym mechanizmem

Badanie sprzed kilku lat ujawniło pewnego rodzaju adaptację metaboliczną, gdy naukowcy zauważyli, że objęci eksperymentem szybko schudli. Mierząc tzw. RMR badacze odkryli, że pod koniec diety gwałtowna utrata masy ciała spowolniła również metabolizm każdej z osób. Sześć lat później w badaniu kontrolnym w 2016 r. obserwowano tych samych pacjentów i odkryto, że zmiany metaboliczne utrzymały się. Pomimo zmian masy ciała w kolejnych latach, początkowo wykryte spowolnienie RMR pozostało. 

American Heart Association pomogło następnie sfinansować nowe badanie, aby dokładnie zbadać, co powoduje te zmiany metaboliczne w organizmie człowieka po kuracjach odchudzających. Badacze zastanawiali się również, dlaczego „hamulec metaboliczny” funkcjonował nawet wiele lat później.

Czytaj też: Antyczne DNA pomoże w badaniu ewolucji człowieka

Głównym celem nowego badania było białko odkryte kilkadziesiąt lat temu i nazwane RAGE. Naukowcy sądzą, że aktywuje się ono w odpowiedzi na kilka czynników wywołujących stres i blokuje organizmowi przekształcanie komórek tłuszczowych w energię. Kilka eksperymentów na myszach ujawniło, że zwierzęta o normalnej aktywności RAGE przybierały na wadze o 75 procent więcej niż zwierzęta z zablokowanym emitowaniem RAGE. Działo się tak pomimo tego samego poziomu aktywności fizycznej i konsumpcji kalorii. Usunięcie RAGE z tkanki tłuszczowej, a następnie przeszczepienie tej tkanki zdrowym myszom, przyniosło podobne pozytywne efekty, zmniejszając zdolność zwierzęcia do przybrania na wadze, nawet podczas wysokotłuszczowej diety.

RAGE zdaje się ewoluować jako mechanizm ochronny do zatrzymania ciała przed spalaniem tłuszczu w czasach głodu lub narażenia na ekstremalne warunki. Naukowcy zakładają, że RAGE jest również aktywowany w czasie przejadania się, aby zasygnalizować ciału, że te dodatkowe kalorie powinny być przechowywane.

Wiadomo, że kilka typów komórek mózgowych produkuje RAGE, a badania wykazały, że jego ilość jest znacznie zwiększona w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera. Z tego powodu przypuszczano, że blokowanie aktywności RAGE może spowolnić neurodegenerację związaną z chorobą.

RAGE nie jest jedyną ewolucyjną adaptacją, która może nie być najlepiej dostosowana do współczesnego stylu życia człowieka. Niedawne badanie ujawniło wariant genetyczny, który rozwinęliśmy, aby pomóc nam usunąć glukozę z naszej krwi, ponieważ rolnictwo rozprzestrzeniło się około 10 000 lat temu, wprowadzając większe ilości węglowodanów do naszej diety. Niestety taka adaptacja występuje tylko u około 50 procent ludzi, narażając osoby z jej brakiem na większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Ślady dwóch nieznanych gatunków człowieka są obecne we współczesnym DNA