Reklama
aplikuj.pl

Test drukarki 3w1 Epson EcoTank L3150

test Epson EcoTank L3150, recenzja Epson EcoTank L3150, review Epson EcoTank L3150, opinia Epson EcoTank L3150, cena Epson EcoTank L3150

Otrzymałem niedawno do testów drukarkę od firmy Epson. Jest to model EcoTank L3150, który tak naprawdę jest urządzeniem 3w1 – posiada jeszcze skaner oraz ksero. Jak sprawdzi się on w użytkowaniu?

Urządzenie zapakowane zostało w biało-żółte opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy kabel zasilający, instrukcję, płytę ze sterownikami oraz 4 atramenty (w testowanym modelu są one już włożone). Czarny atrament ma wystarczyć na 8100 stron a kolorowy na 6500 stron. Dodatki są dobre i spokojnie wystarczą do użytkowania drukarki. Gwarancja wynosi 12 miesięcy albo 30 tysięcy stron.

Drukarka wygląda jak normalne urządzenie tego typu – nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jej wymiary to 375 mm x 347 mm x 179 mm i waży ona 3,9 kg. Na górze znajduje się ksero i skaner. Aby je użyć, wystarczy podnieść klapę i włożyć kartkę. Epson deklaruje czas skanowania A4 w czerni 11 sekund przy 200 DPI oraz 28 sekund przy 200 DPI przy A4 w kolorze. Rozdzielczość skanowania wynosi 1200 DPI x 2400 DPI. Tym skanera to czujnik kontaktowy obrazu (CIS). Maksymalny rozmiar kartki to A4.

test Epson EcoTank L3150, recenzja Epson EcoTank L3150, review Epson EcoTank L3150, opinia Epson EcoTank L3150, cena Epson EcoTank L3150

Z przodu znajdują się przyciski do sterowania Epsonem L3150. Idąc od lewej mamy włącznik, przycisk do Wi-Fi, przycisk do drukowania raportów połączenia sieciowego, przyciski do kopiowania monochromatycznego lub kolorowego oraz przycisk do zatrzymania aktualnej czynności. Można więc spokojnie przyciskami sterować drukarką.

Na górze znajduje się podajnik na kartki papieru (100 sztuk zwykłych arkuszy, 20 arkuszy fotograficznych), a przodu wyjście z kartkami oraz miejsce na tusz. Drukarkę napełnia się banalnie i łatwiej nie można było tego wymyślić. System ITS sprawdza się znakomicie. Także cieszy jasne pokazanie ile tuszu się jeszcze znajduje. Epson L3150 drukuje 10 str./min. na czarno oraz 5 str/min. na kolorowo. Zastosowana głowica to Micro Piezo oczywiście od epsona. Drukarka posiada 180 dysz czarnych oraz 59 dysz kolorowych. Rozdzielczość drukowania to 5760 x 1440 DPI.

Na koniec trochę czystej specyfikacji technicznej. Drukarka zużywa 4,3 W w trybie gotowości, 0,7 W w trybie uśpienia oraz 12 W w trybie kopiowania. Poziom hałasu wynosi od 6,5 dBA do 52 dBA. Obsługiwane są praktycznie wszystkie systemy, w tym Windowsy od XP oraz Mac OS X od wersji 10.6.8. Epson L3150 obsługuje też Wi-Fi Direct czy WPS, dzięki czemu pierwsze uruchomienie i połączenie z Wi-Fi jest banalne. Także można ją podłączyć do komputera za pomocą kabla, który nie został dołączony do zestawu.

Testy Epson EcoTank L3150

Po pierwszym uruchomieniu trzeba chwilę odczekać, aby drukarka zaczęła działać. Przez ten czas będzie wydawała on różne odgłosy, a także będą migały diody. Po tym można przejść do parowania sprzętu z siecią Wi-Fi.

W testach wykorzystaliśmy różnego rodzaju testowe obrazy, które są dostępne w internecie. Następnie zostały one zeskanowane za pomocą wbudowanego skanera z najwyższą możliwą jakością. Potem zostały one zamienione na mniejsze pliki, aby można było je wgrać na stronę. Efekt tego możecie zobaczyć poniżej.

Uzyskane kolory oceniam bardzo dobrze. Widać przejścia pomiędzy nimi a także jest różnica w zależności od ich intensywności. Kolory są zachowane, także nie ma problemów z odczytaniem małych liter czy jakością wydruków. Jedynie brakuje mi trochę większej wyrazistości niektórych kolorów.

W przypadku zdjęć także jest dobrze, ale już nie tak znakomicie. Widoczne są problemy z białym kolorem (pierwsze zdjęcie), w którym to mgła trochę zlewa się z górami. Także w przypadku lasu rozróżnienie pomiędzy liśćmi mogłoby być lepsze. Brakuje też trochę intensywności niektórym kolorom – zdjęcia wyglądają w niektórych miejscach na trochę przyblakłe. W przypadku jeziora z górami wynik wydruku jest jednak bardzo dobry.

Czas drukowania 10 stron czarno-białych wynosi 1 minuta i 4 sekundy a kolorowych 4 minuty i 11 sekund. Jest to odpowiedni czas jak na tego typu drukarkę. Samo skanowanie oraz kopiowanie jest bez zarzutów. Odbywa się ono szybko i praktycznie bezproblemowo.

Podsumowanie testu Epson EcoTank L3150

Epson EcoTank L3150 kosztuje około 700 zł. Uważam, że urządzenie idealnie sprawdzi się w domach czy w małych biurach. Wbudowany skaner czy możliwość kopiowania rzeczy działa bez zarzutów oraz bardzo szybko. L3150 posiada bardzo prosty system napełniania tuszem. Powinien on też starczyć na dużą liczbę wydruków. Cena tuszy to około 27 zł za sztukę, czyli nie tak źle. Ważne, że w zestawie otrzymujemy ich dużą ilość. Sama jakość wydruków jest bardzo dobra. Wady pojawiają się dopiero w momencie drukowania zdjęć – są one trochę przyblakłe, brakuje niektórym kolorom intensywności. Jednakże jak na tego typu sprzęt jest bardzo dobrze. L3150 posiada też wbudowane Wi-Fi, dzięki czemu można łatwo udostępnić drukarkę przez sieć. Jeśli więc szukacie urządzenia wielofunkcyjnego w cenie około 700 zł to warto zastanowić się na wyborem propozycji od Epsona.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.