WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ericsson buduje 5G z Plusem i uruchamia ją z Play

Ericsson zdradził szczegóły budowy sieci 5G wspólnie z Plusem. Wiemy już gdzie Zieloni ją uruchomią. Z kolei Play, również z Ericssonem, startuje z 5G w Sokołowie Podlaskim.

Wiemy gdzie wystartuje sieć 5G Plusa

Zielona sieć 5G zostanie uruchomiona w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Wraz z Ericssonem Plus uruchomi 80 stacji bazowych w systemie non-standalone, czyli takim, w którym sieć 5G do działania wymaga podstawy w formie sieci LTE.

Plus uruchomi 5G na nietypowej częstotliwości 2600 MHz w technologii TDD. Do tej pory działała na niej wyłącznie sieć LTE. To idealnie przeczy spiskowym teoriom przeciwników sieci 5G, którzy jak mantrę powtarzają, że 5G jest zupełnie nową, nieznaną technologią wymagającą nowych częstotliwości. Jak widać – niekoniecznie.

Jacek Felczykowski z zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu podkreśla, że Plus ponownie jest pionierem na rynku:

Byliśmy pionierami we wdrażaniu technologii LTE, którą jako jeden z pierwszych operatorów na świecie udostępniliśmy w paśmie 1800 MHz. Zapewnienie dostępu do szybkiego internetu mobilnego zrewolucjonizowało rynek telekomunikacyjny w Polsce i umożliwiło rozwój wielu gałęzi polskiej gospodarki. Bardzo się cieszę, że w momencie kiedy świat stoi na progu nowej rewolucji jaką jest 5G, Plus znów jest jej liderem. Dzięki nam już wkrótce 5G przestanie być faktem medialnym, lecz stanie się rzeczywistością. Są już dostępne pierwsze urządzenia działające w naszej sieci 5G i wkrótce je zaprezentujemy.

Play uruchamia 5G w Sokołowie Podlaskim

Tymczasem w Sokołowie Podlaskim Play wspólnie z Ericssonem uruchamia pilotażową sieć 5G. Zasięgiem objęte zostanie centrum miasta. W komunikacie Ericssona czytamy, że będą to nadajniki w systemie Massive MIMO, które pozwolą na uzyskiwanie prędkości przekraczających 1 Gb/s.

Wygląda na to, że jest to kolejny etap testów w paśmie 3,4-3,8 GHz, które zostanie rozdysponowane w ramach nadchodzącej aukcji częstotliwości sieci 5G. O ile w końcu do niej dojdzie. Potwierdza to informacja podana przez portal Telko.In, że sieć w Sokołowie Podlaskim działa na trzech stacjach bazowych w paśmie o szerokości 50 Mhz.

Sieć w Sokołowie Podlaski skomentował Martin Mellor, szef polskiego Ericssona:

Sokołów Podlaski wkracza w erę sieci piątej generacji, dzięki której opóźnienie sygnału liczone będzie w milisekundach. Jej niezawodność i szybkość – nawet do dziesięciu  razy większa niż w przypadku 4G – zapewni mieszkańcom Sokołowa powszechny dostęp do sieci o wysokiej pojemności i przepustowości, oszczędność energii, wesprze rozwój nowoczesnych usług i innowacyjnych ekosystemów w całym powiecie sokołowskim.