ESA i Nissan stworzyli laboratorium astronomiczne w samochodzie – Navara Dark Sky

Dark Sky

Na targach motoryzacyjnych w Niemczech Nissan zaprezentował pojazd Navara Dark Sky. Jest to model przeznaczony specjalnie dla astronomów.

Pojazd posiada kilka przydatnych funkcji, w tym przyczepę z teleskopem PlaneWave. Zaprojektowany on został przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i ma pomóc w zbieraniu oraz przesyłaniu danych przez naukowców. Przyczepa posiada specjalnie chłodzone wnętrze, które pomaga ustabilizować teleskop. Navara Dark Sky został też wyposażony w zestaw akumulatorów, które mogą zasilać hotspot WiFi, przekaźnik UHF czy laptopy. Co więcej korzysta on z czerwonego oświetlenia aby zmniejszyć zanieczyszczenia światłe. Ciekawą rzeczą jest też wspomaganie kierowcy ProPilot, który pomaga zlokalizować parking najlepszy dla przyczepy i teleskopu.

Obie firmy planują wykorzystać satelitę Gaia w celu zaprezentowania możliwości Dark Sky. Często jest ona używana do mapowania gwiazd naszej galaktyki, jednakże często jej obserwacje muszą być kontynuowane z Ziemi. Dzięki temu pojazdu powinno stać się to znacznie prostsze i łatwiejsze do wykonania.

Źródło: https://www.engadget.com