WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

ESA ma plan. Tym razem Księżyc zostanie zbadany kompleksowo

Osoby związane z Europejską Agencją Kosmiczną mają przedstawić szczegółowe plany dot. kilku misji, których celem będzie powrót ludzi na Księżyc w najbliższych latach.

Projekty będą obejmowały budowę kwater dla załogi znajdującej się na pokładzie stacji kosmicznej krążącej wokół Srebrnego Globu. Poza tym mówi się o stworzeniu napędy dla amerykańskiego statku kosmicznego Orion oraz zaprojektowaniu zaawansowanej jednostki komunikacyjnej i paliwowej zwanej Esprit. Zadania będą realizowane wspólnie NASA oraz agencjami z Japonii oraz Kanady.

Misja Gateway to plan ESA na najdokładniejsze jak do tej pory zbadanie Księżyca

Celem programu Gateway było dostarczenie pierwszych astronautów na Księżyc do 2024 r., choć zaangażowani w sprawę eksperci przyznają, że dotrzymanie terminu będzie wymagającym zadaniem. Wśród członków załogi najprawdopodobniej znajdzie się Brytyjczyk Tim Peake, który spędził sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czytaj też: Dlaczego Ziemia nie ma wielu mini-księżyców?

Czytaj też: SI odtworzyła filmy z lądowania na Księżycu

Czytaj też: Ziemia w przeszłości utraciła 60% swojej atmosfery. Wszystko przez… Księżyc

Naukowcy określają Księżyc mianem ósmego kontynentu, który zawiera historię powstania i ewolucji Układu Słonecznego, która sięga 4 mld lat wstecz. Jednym z celów misji Gateway będzie zbadanie południowego bieguna naszego naturalnego satelity pod kątem obecności zamarzniętej wody. Rozdzielenie tej wody na tlen i wodór za pomocą elektrolizy mogłoby zapewnić astronautom dostęp do paliwa i powietrza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News