Reklama
aplikuj.pl

ESA przetestowała systemy spadochronów ExoMars w placówce NASA

testy ExoMars, spadochrony ExoMars, ExoMars 2020, łazik ExoMars

Chociaż nigdy tego nie robiliśmy, to możemy się domyślać, że doprowadzenie do bezpiecznego lądowania na innych planetach nie jest łatwe. Stąd przygotowania ESA.

Mowa o Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ostatnio postanowiła sprawdzić, jak systemy spadochronów łazika w misji ExoMars sprawdzą się w „praktyce”. Jest to o tyle ważne, że moduł zejścia musi poradzić sobie z wyhamowaniem z prędkości prawie 21000 km/h, kiedy tylko wejdzie w atmosferę planety i to w zaledwie sześć minut.

W tym celu moduł jest wyposażony w podwójny system spadochronowy, w którym każdy ze dwóch spadochronów ma własną rynnę spadochronową i jest rozmieszczany osobno. Główny spadochron ma 15 metrów szerokości i jest rozkładany, gdy moduł porusza się powyżej prędkości dźwięku. Następnie zostaje zrzucony, aby w jego miejsce wszedł drugi spadochron. Ten ma już średnicę 35 metrów i tym samym będzie największym jaki dotąd rozmieszczono na Marsie.

Niestety testy tego systemu z początków tego roku wykazały mankamenty, które doprowadziły do ​​uszkodzenia czaszy spadochronu. Teraz ESA rozwiązała ten problem i przetestowała system z nowymi czaszami spadochronowymi. Do testu wykorzystała sprzęt z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Po zakończeniu tych wstępnych testów zespół ExoMars przeprowadzi teraz więcej szybkich testów, zanim przetestuje spadochrony w akcji z dwoma testami wysokościowymi w lutym i marcu przyszłego roku. W tym czasie łazik będzie również przechodził testy środowiskowe, zanim zostanie połączony ze statkiem kosmicznym, który zabierze go na Marsa.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, projekt ExoMars przejdzie przegląd w kwietniu i będzie gotowy do rozpoczęcia swojej misji na Marsa między 26 lipca a 11 sierpnia 2020 roku.