WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

ESA udostępniła zdjęcie „śnieżnego” krateru na Marsie

W Boże Narodzenie przypada 15. rocznica dotarcia sondy Mars Express na orbitę Czerwonej planety. Z tej okazji Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła zdjęcie krateru Korolewa wypełnione „śniegiem”.

 Mars Express przybyła na orbitę Marsa 25 grudnia, by rozpocząć swoją misję naukową. Misja przeprowadzona przez ESA miała na celu obrazowanie w wysokiej rozdzielczości oraz badanie mineralogiczne powierzchni Marsa, uruchomienie podpowierzchniowych sond radarowych i zbadanie marsjańskiej atmosfery.

Jednym z osobliwych miejsc okazał się krater Korolewa znajdujący się na północnych nizinach Marsa, bezpośrednio na południe od Olympia Undae. Ma 82 km szerokości i w najgłębszym miejscu osiąga 2 km. Ciekawe jest jednak to, że doskonale zachowany krater  jest wiecznie wypełniony lodem. Jest to związane z wiatrem, który ochładza się i opada w dół krateru, tworząc tam warstwę mroźnego powietrza.

Po raz pierwszy odkryty podczas misji NASA Mariner i nazwany w 1973 roku, krater nosi imię Siergieja Korolewa, „Głównego Projektanta” i ojca radzieckich rakiet. Choć mężczyzna był nieznany nawet Rosjanom (ze względu na cenzurę) naukowiec miał ogromny wpływ na podbój kosmos przez ludzi. Jego dokonania były bardzo szerokie, ponieważ Korolew odpowiadał m.in. za pierwszego sztucznego satelitę, pierwsze żywe stworzenie umieszczone na orbicie, pierwszego człowieka w kosmosie, pierwszą kobietę w kosmosie czy pierwszy spacer kosmiczny.

[Źródło: newatlas.com; grafika: ESA]

Czytaj też: InSight wylądował na Marsie