Escherowska iluzja w realu – zdjęcie, które zadziwiło internautów

Nawet jeżeli nie znacie niejakiego pana Mauritsa Cornelisa Eschera, to na bank kojarzycie jego twórczość, bowiem to on właśnie zasłynął jako autor grafik, w którym formy przestrzenne były sprzeczne z doświadczeniem wzrokowym i nie mogły wystąpić w prawdziwym życiu. Grafik jak chociażby słynne „schody Eschera”:

EscherOmhoogOmlaag

Kojarzycie scenę z podobnymi schodami z  Incepcji? Była ona zainspirowana właśnie powyższym obrazkiem i pracami tegoż artysty. Coś takiego z oczywistych przyczyn nie może zaistnieć w realu… ale może jednak? Jeden z użytkowników Reddita zrobił zdjęcie, które – przynajmniej na pierwszy rzut oka – w podobny sposób robi nam wodę z mózgu. Widzieliście je w tytule, lecz zobaczcie ponownie, w całości:

ynlujnm-1

Co Wam się tutaj nie zgadza? No właśnie, w jaki sposób ci ludzie w windzie dostali się tak wysoko pod most skoro są praktycznie tuż nad ziemią? A most jest wysoko, bo widać jaka długa jest jego podpora. No to co się tutaj dzieje?

Najprościej rozwiązać tę zagadkę, zwracając uwagę na koła pojazdu, potem powoli przenosząc wzrok na ziemię znajdującą się pod mostem, mniej więcej tak:

ynlujnm-2

Nadal trudno dostrzec iluzję? Nie dziwię się, bo mnie to też trochę czasu zajęło. Pomoże nam tutaj profesjonalny diagram stworzony przez innego użytkownika Reddita, dobitnie ukazujący w jaki sposób jest ustawiony podnośnik i z jakiego kierunku zrobiono fotkę:

ynlujnm-3

Chyba ma rację, bo tak wygląda taki sam pojazd z innej perspektywy:

ynlujnm-4

Długi jest ten wysięgnik, zaś my nie widzimy go ani trochę – ot, takie oszustwo wizualne. Na koniec ciekawostka: znaleźli się również tacy internauci, którzy stwierdzili, że najbardziej tajemniczą i niewyjaśnioną iluzją optyczną na zdjęciu jest to, że drogowy pachołek unosi się w powietrzu nad głową pracownika stojącego pod wspornikiem.

Internet jest pełen dziwnych ludzi.

[źródło: businessinsider.com, zdjęcia: harrowakker.webnode.nl, reddit.com]