Wydajność Ethereum procesora Apple M1

Ethereum procesora Apple M1

Jak wygląda sprawa z wydajnością Ethereum procesora Apple M1, czyli tego, jak wiele zysku zapewni nam “kopanie” na nim tej drugiej najpopularniejszej kryptowaluty tuż za Bitcoinem?

Kopanie Ethereum na Apple M1

Zabawa w “kopanie” Ethereum najczęściej przyjmuje postać rozbudowanych zestawów komputerowych z wieloma kartami graficznymi, które radzą sobie w tym po prostu najlepiej. Jednak jeśli zastanawialiście się, czy Wasz nowy Mac od Apple jakoś będzie mógł się spłacić, poniżej znajdziecie odpowiedź.

Jak czytamy na TechPowerUp, inżynier oprogramowania Yifan Gu, pracujący dla Zensors, znalazł sposób na wykorzystanie procesora graficznego M1 firmy Apple do wydobywania Ethereum. Jednak chociaż technicznie było to możliwe, wyniki były kiepskie, bo zintegrowany procesor graficzny zdołał uzyskać tylko 2 MH/s mocy. Innymi słowy, kopać na Macu można, ale to zwyczajnie nieopłacalne.

Procesor Apple M1 posiada cztery wysokowydajne rdzenie Firestorm i cztery energooszczędne rdzenie IceStorm, co daje łącznie osiem rdzeni. Z kolei jego rdzeń graficzny ma do zaoferowania 8 rdzeni i 128 jednostek wykonawczych.

Jak nie na M1, to może na M1X?

Przy okazji warto tutaj wspomnieć o nadchodzącym procesorze Apple M1X. Ten wedle plotek ma oferować aż 12 rdzeni, z czego osiem z nich w konfiguracji 4+4 będzie tymi wydajnymi Firestorm, a pozostałe cztery tymi bardziej energooszczędnymi Icestorm. Jego rdzeń graficzny będzie jeszcze bardziej zaawansowany, oferując 16 rdzeni i 256 jednostek wykonawczych, skąd zresztą wzięło się wyższe TDP, które będzie sięgać od 35 do 45 W.