WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Europa ociepla się szybciej niż oczekiwano

Najnowsze badania zmian klimatu zwiększają liczbę dni ekstremalnych upałów i zmniejszają liczbę dni ekstremalnego zimna w Europie. Stanowi to ogromne zaskoczenie dla mieszkańców Starego Kontynentu.

Temperatury w Europie pobiły wszelkie rekordy w tym roku. Nowe badanie pokazuje, że liczba dni letnich z ekstremalnym upałem potroiła się od 1950 roku. W tym samym czasie liczba dni z ekstremalnym zimnem zmniejszyła się o połowę.

Czytaj też: Zaobserwowano światło wyemitowane po kolizji odległych gwiazd

Nowe modele klimatyczne pokazują, że Europa ociepla się szybciej niż do tej pory sądzono. Ekstremalne upały są bardzo niebezpieczne, bowiem mocno obciążają ludzkie ciało. Mogą one prowadzić do wyczerpania lub udaru.

Badacze wykazali, że ponad 90% stacji klimatycznych pokazuje ocieplanie się klimatu a ta liczba jest zbyt wysoka aby wynikała z naturalnej zmienności klimatu. Proces przebiega znacznie szybciej niż oczekiwano i następne lata będą jeszcze cieplejsze, podobnie jak zimy. Może się więc okazać, że w Polsce niedługo także będzie obowiązkowa klimatyzacja, bo bez niej nie damy rady przetrwać lata.

Czytaj też: Zobaczcie jak Starhopper zaliczył ostatni test i otworzył SpaceX nowe drogi

Źródło: Phys