Reklama
aplikuj.pl

Pierwsza europejska rakieta wielokrotnego użytku zmierza ku najważniejszemu. To Miura 1

Pierwsza europejska rakieta wielokrotnego użytku, Miura 1

SpaceX zapoczątkował wyjątkową dla lotów kosmicznych erę, w której kosztujące dziesiątki milionów dolarów rakiety (pierwsze stopnie/boostery) odzyskuje się, a nie pozwala im spłonąć w atmosferze. Jest to jednak firma zza Wielkiego Oceanu, ale wkrótce i w Europie tego typu loty będą możliwe. Wszystko dzięki hiszpańskiej firmie PLD Space i jej rakiecie Miura 1. Będzie to najpewniej pierwsza europejska rakieta wielokrotnego użytku.

Pierwsza hiszpańska i jednocześnie europejska rakieta wielokrotnego użytku – oto przyszłość przed Miura 1

Z racji pomyślnego zakończenia dwóch statycznych testów silników na początku tego roku, hiszpańska firma PLD Space przeprowadziła niedawno kompleksowy test swojej rakiety Miura 1. Ten nowy kamień milowy jest zwieńczeniem 11 lat ciężkiej pracy i otwiera drogę do pierwszego wystrzelenia rakiety wielokrotnego użytku Miura 1 przed końcem roku.

https://twitter.com/PLD_Space/status/1570396037931741185

Czytaj też: Po co SpaceX 42000 satelitów na orbicie? Najwyraźniej… po nic

Ostatni kompleksowy test odbył się w nocy na lotnisku w Teruel w środę 14 września. Trwał 110-sekund i objął test podsystemów rakiety, co potwierdziło jej gotowość do startu pod koniec roku. Podczas tego testu odpalono silnik PLD Space na paliwo ciekłe Teprel-B, który już za jakiś czas wniesie Miurę 1 w kosmos.