Reklama
aplikuj.pl

Exatelowi nie wystarczy polskie 5G. Chce polskiego satelitę w kosmosie

broń antysatelitowa, rola antysatelitowych broni, zagrożenie satelitarne, broń przeciw satelitom, broń kosmiczna

Exatel jest znany głównie jako firma rynku telekomunikacyjnego. Zarządzająca ogromną siecią światłowodową, którą chce wykorzystać przy projekcie Polskie 5G. Exatel ma jednak duże ambicje i za trzy lata zamierza wysłać w kosmos polskiego satelitę.

Exatel chce w kosmos

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, wiceprezes Exatela Rafał Magryś zapowiedział, że firma chce umieścić na orbicie pierwszego polskiego satelitę już za ok trzy lata. Oficjalnym powodem wysłania satelity w kosmos jest chęć poszerzenia liczby świadczonych usług.

Obok łączności światłowodowej Exatel chce dodać do portfolio również łączność satelitarną. Nie jako podstawową usługę, ale jako zabezpieczenie, które może zapewnić bezpieczną łączność np. polskim placówkom dyplomatycznym.

Nie będzie to duży satelita, a niewielkie urządzenie wykonane przy pomocy druku 3D. Jeśli proste konstrukcje spełnią oczekiwania, kolejne urządzenia będą już bardziej rozbudowane.

Polski satelita w kosmosie wygląda trochę na kompleks mniejszości

Mam wrażenie, że polski satelita to trochę próba poradzenia sobie z jakimś kompleksem. Oczywiście prawdą jest, że jako kraj nie mamy jeszcze takiego urządzenia na orbicie. Co dziwne, bo mamy w kraju kilkadziesiąt firm, które zajmują się tego typu zagadnieniem. Ale głównie wykonują one sprzęt na zlecenie zagranicznych podmiotów.

Dlatego też w pełni można zrozumieć zdziwienie przedstawicieli innych krajów. Którzy widząc ilu mamy w Polsce specjalistów w tej dziedzinie nie mogą zrozumieć, dlaczego nie posiadamy jeszcze swojego satelity.

Z jednej strony możemy się w tej sytuacji czuć gorsi, ale z drugiej warto byłoby się zastanowić dlaczego tak się dzieje? W końcu skoro mamy specjalistów w kraju, to warto byłoby zacząć ich wykorzystywać. Być może Exatelowi uda się coś w tej sprawie zmienić.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News