Reklama
aplikuj.pl

Izrael opisał wykorzystanie F-35 przeciwko irańskim dronom. Była to pierwsza taka operacja

Amerykańskie myśliwce F-35

Przed rokiem Izrael wykorzystał F-35 przeciwko irańskim dronom (BSP – Bezzałogowym Systemom Powietrznym) i szczegółowo opisał to dopiero w tym tygodniu.

W marcu 2021 roku miało miejsce pierwsze wykorzystanie izraelskiej wersji F-35 przeciwko irańskim dronom

Według oficjalnych informacji te dwa drony zostały przechwycone zanim mogły wejść w izraelską przestrzeń powietrzną. Taka reakcja nie dziwi, jako że Iran już w lutym 2018 roku i maju 2021 roku wleciał bezzałogowymi samolotami z Syrii w przestrzeń powietrzną Izraela, co postawiło personel wojskowy kraju w podwyższonej gotowości na kolejne tego typu próby ataku.

W marcu 2021 roku irański reżim wystrzelił w kierunku terytorium Izraela dwa UAV. Te zostały skutecznie przechwycone przez samoloty F-35i Adir izraelskich sił powietrznych i było to pierwsze na świecie operacyjne przechwycenie UAV przez samolot F-35i. Myśliwiec zademonstrował zdolność do szybkiego i precyzyjnego wykrywania, identyfikacji i angażowania celu.

Czytaj też: Na Politechnice Gdańskiej powstaje TUKAN. To półautonomiczny pojazd do poszukiwania min morskich

Szczegóły wspominają, że dwa drony latające były śledzone przez naziemne jednostki kontrolne we współpracy z jednostkami wywiadowczymi. Nie były zbyt duże, dlatego ich sygnatura radarowa mogła sprawiać problemy co do ich namierzenia, ale myśliwce F-35 ponoć poradziły sobie z nimi bez problemu, udowadniając, że ich radar AN/APG-81 F-35 może wykrywać zagrożenia na małej wysokości.