F/A-18C Hornet idzie na emeryturę

mysliwiec

F/A-18 Hornet to myśliwiec, który w przeszłości był powszechnie stosowany przez siły Stanów Zjednoczonych. Nadszedł jednak koniec ich służby i wkrótce zostaną zastąpione przez F-35B Joint Strike Fighter.

F/A-18C Hornet po raz pierwszy wszedł do służby w latach 80. i od tamtej pory nieprzerwanie służył amerykańskim pilotom. Myśliwce te brały udział we wszystkich kluczowych konfliktach ostatnich dekad. I choć na przestrzeni lat Marynarka Wojenna wymieniła modele C na nowsze: F/A-18E/F Super Hornet i F-35C, to te starsze nadal służą w rezerwach.

F/A-18C Hornet wszedł do służby w latach 80.

Co ciekawe, marines zrezygnowali z zakupu większego, bardziej zaawansowanego F/A-18E/F Super Hornet. Podjęto bowiem decyzję o oczekiwaniu na F-35 Joint Strike Fighter. Z kolei eskadra VMFA-323 wymieni F/A-18C Hornet na nowe F-35B.

F/A-18 Hornet jest w stanie osiągać prędkość rzędu 2200 kilometrów na godzinę i latał na pułapie dochodzącym do nawet 15 000 metrów. Poza Stanami Zjednoczonymi z jego usług korzystała także m.in. Australia, Finlandia, Kuwejt, Kanada czy Hiszpania.