WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Facebook i Apple sfinansują zamrożenie komórek jajowych ich pracownic

Od 1 stycznie tego roku, Facebook oferuje zamrożenie komórek jajowych dla pracownic firmy. W jego ślady ma zamiar pójść Apple i zaoferować tą możliwość od stycznia 2015 roku.

Przyczyny tej oferty są w pełni niemedyczne. Firmy mają nadzieję na powstrzymanie pracownic przed zmianą lub odejściem z pracy. Wiele kobiet zajmuje wysokie stanowiska, a koszty rekrutacji nowych osób są zbyt duże. Firmy chcą także zatrzymać te największe talenty.

Zamrażanie komórek jajowych pozwala kobietom na przechowanie komórek do czasu, aż będą one gotowe zajść w ciążę. Są one pobierane w najlepszym momencie na zapłodnienie i można je wszczepić w późniejszym czasie. Trzeba mieć jednak na uwadze, żę metoda nie ma 100% skuteczności. Koszt pobrania 10 komórek wynosi około 10 tysięcy dolarów, rok ich przechowywania kosztuje około 500 dolarów. Firmy w całości pokryją owe koszty.

Są jednak przeciwnicy tej opcji. Mówią oni, że zmusza to kobiety to opóźniania zajścia w ciążę i skupienia się na wspinaniu po szczeblach kariery. Z pewnością trochę prawdy w tym jest, ale większość kobiet skorzysta z tej opcji jako pomocy w zajściu w ciążę, nie jako ostatniej deski ratunkowej.

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie:  Nadina Wiórkiewicz\Wikimedia Commons