Reklama
aplikuj.pl

To już ostatnia aktualizacja. Po siedmiu latach Fairphone 2 kończy swój żywot

Producenci smartfonów z Androidem zaczynają powoli oferować dłuższe wsparcie dla swoich urządzeń, ale nadal daleko im do Fairphone. Jednak, choć firma naprawdę długo aktualizuje swoje modele, nic nie trwa wiecznie.

Fairphone 2 z ostatnią aktualizacją

Zgodnie z tym, co producent ogłosił w styczniu, Fairphone 2 otrzymuje ostatnią w swoim życiu aktualizację oprogramowania. Wsparcie oferowane było aż przez 7 lat, bo model ten został ogłoszony w 2015 roku, a na jego pokładzie znajdował się wówczas Android 5. Teraz natomiast smartfon działa może nie na najnowszym Androidzie, ale na „dziesiątce”, bo zwyczajnie nie jest dostosowany do wymagań stawianych przez Androida 13. Dodatkowo warto pamiętać, że Fairphone napędzany jest przez Snapdragona 801, a Qualcomm przestał wydawać sterowniki dla tego chipsetu jeszcze w 2016 roku. Firma musiała więc radzić sobie na własną rękę, by jakoś dostarczać nowości.

Mimo tego, przez całe siedem lat wsparcia firma zapewniała temu modelowi aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa. Ta najnowsza, marcowa, jest jednak ostatnią, jaką Fairphone 2 kiedykolwiek otrzyma. Dla użytkowników tego smartfona to zapewne powód do smutku, natomiast dla innych producentów – do wstydu. Chociaż Samsung może pochwalić się najdłuższym oferowanym wsparciem, to i tak Fairphone bije go na głowę.

Warto jednak wspomnieć, że firma zapowiedziała, iż wsparcie sprzętowe dla Fairphone 2 nie skończy się nagle. Części zamienne do tego modelu nadal będzie można kupić, ale tylko do wyczerpania zapasów.