Reklama
aplikuj.pl

Wykryto fale grawitacyjne pochodzące ze zderzenia gwiazd neutronowych

Wykorzystanie LIGO umożliwiło wykrycie fal grawitacyjnych pochodzących od zderzającej się pary gwiazd neutronowych.

Od 2015 roku fale grawitacyjne wykrywano kilkadziesiąt razy. Pochodzą one z potężnych zderzeń, które wytwarzają wystarczająco dużo energii, aby wypaczyć czasoprzestrzeń. Gdy te fale przechodzą przez Ziemię, detektory takie jak LIGO i Virgo mogą je odbierać i wskazywać miejsce ich pochodzenia.

Większość dotychczas wykrytych fal pochodziła z łączenia się par czarnych dziur, ale naukowcy zaobserwowali również inne przypadki. Tym razem, po raz drugi w historii, zaobserwowano fale grawitacyjne pochodzące ze zderzających się gwiazd neutronowych.

Co ciekawe, detekcji dokonał tylko jeden detektor fal grawitacyjnych – LIGO Livingston. Z kolei LIGO Hanford był wówczas w trybie offline, a sygnał był zbyt słaby, aby insturment Virgo był w stanie go odebrać. Zwykle potrzeba kilku obiektów do triangulacji pozycji sygnału, ale w tym przypadku zespół był w stanie dokonać obserwacji na stosunkowo niewielkim obszarze nieba.

Co ciekawe, masa nowej gwiazdy neutronowej stworzonej w wyniku zderzenia jest znacznie większa niż zwykle. Mierzy ona około 3,4 raza więcej niż Słońce, podczas gdy większość innych gwiazd neutronowych nie przekracza 2,9 mas Słońca.