Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że każdy człowiek odpowiada na bodźce w mniej-więcej ten sam sposób. Nowe badanie przeprowadzone na amerykańskim Uniwersytecie Binghampton sugeruje, że jesteśmy bardziej wyjątkowi niż by się mogło wydawać. Według badaczy, to jak odpowiadamy na bodźce – na przykład jedzenie, widok znanych ludzi, czy słowa – jest tak typowe dla każdego człowieka, że może zostać wykorzystane do identyfikacji danej osoby ze stuprocentową dokładnością.
W ramach badania opublikowanego w EEE Transactions on Information Forensics and Security 50 osobom założono „headsety” EEG, zdolne do mierzenia aktywności mózgowej. Następnie pokazano im 500 obrazków, które ukazywały jedzenie, słowa i sławne osobistości. Zostały one dobrane przez badaczy, tak by wywoływać szczególne reakcje emocjonalne. Następnie wykorzystano komputer do zbadania tendencji odpowiedzi. Na podstawie otrzymanych wyników udało się stworzyć sposób identyfikacji fal mózgowych, który funkcjonuje ze stuprocentową skutecznością.
Według badaczy, wzory fal mózgowych, zwane również „odciskami mózgu” stanowią znacznie lepszą formę danych biometrycznych niż odciski palców, czy skany siatkówki. Przyczyna jest prosta – jeśli zdarzy się, że złodziej dorobi klucze do naszego mieszkania, zawsze możemy wymienić zamki – ale nie wymienimy palca, czy oka. Innymi słowy, w wypadku kradzieży tego typu danych biometrycznych, na zawsze stają się one niepewne. Z falami mózgowymi jest inaczej. Jak twierdzą naukowcy odpowiedzialni za badanie, w „mało prawdopodobnym” wypadku „kradzieży odcisku mózgu”, istnieje teoretyczna możliwość „wyrobienia” nowego (choć odpowiednia metoda nie została jeszcze opracowana).
Badanie stanowi kontynuację wcześniejszej pracy, która została opublikowana w zeszłorocznym numerze Neurocomputing. Wówczas jednak liczba uczestników badania była mniejsza (jedynie 32 osób), a do generowania bodźców używano wyłącznie słów. Metoda działała „jedynie” w 97% wypadków. 3% może nie wydawać się zbyt wielką różnicą, niemniej w wypadku metody, która może zostać zastosowana w systemach bezpieczeństwa oznacza to znaczący postęp.
[źródło i grafika: digitaltrends.com]