Reklama
aplikuj.pl

Fascynujący wpływ udaru na mikrobiom jelit

mikrobiom jelit, udar, udar jelita, udar mikrobiom jelit, udar bakterie

Naukowcy z West Virginia University School of Medicine przedstawili swoje najnowsze badania dotyczące mikrobiomu jelit po udarze. Okazuje się, że zmiany mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Głównym celem badania było sprawdzenie długoterminowych skutków udaru na mikrobiom jelit. Wcześniejsze badania tego samego zespołu ujawniły, że udał natychmiastowo wpływ na tę część ciała, ale nie wiadomo było jak długo zmiany się utrzymują. Naukowcy wykorzystali więc modele zwierzęce w celu przeprowadzenia badań trzy dni, dwa tygodniu i cztery tygodnie po udarze.

W ciągu kilku dni po chorobie zidentyfikowany kilka kluczowych zmian bakteryjnych. Zaobserwowano znaczny spadek Bifidobacteriaceae utrzymujący się do czterech tygodni oraz wzrost Helicobacteraceae w tym samym okresie.

Czytaj też: Urządzenie minimalizujące blizny chirurgiczne

mikrobiom jelit, udar, udar jelita, udar mikrobiom jelit, udar bakterie

Kolejna zmiana widoczna jest w stosunku Firmicutes do Bacteriodetes. Brak równowagi pomiędzy nimi związany jest z cukrzycą czy otyłością. Dwa tygodnie po udarze był on 6 razy większy niż normalnie, a po czterech tygodniach spadł do 3 razy większego stosunku.

Naukowcy nie mają jednak jeszcze pojęcia, co te różnice oznaczają. Wyniki muszą zostać przeanalizowane i sprawdzone. Także musi zostać podjętych sporo dyskusji próbujących wyjaśnić znaczenie zmian. Początkowe teorie mówią, że takie zmiany wpływają na zdolność mózgu do powrotu do zdrowia po udarze. Więcej, póki co nic nie wiadomo.

Czytaj też: Bioinżynieria doprowadzi do powstania „superroślin”

Źródło: Newatlas