WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

FedEx zaprezentował swojego autonomicznego robota dostawczego

Zapewne autonomiczne roboty dostawcze będą taką rewolucją, jak paczkomaty przed latami, ale do czasu ich rozpowszechnienia w największych miastach i tak zapewne będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Tym razem do wyścigu w tej kwestii dołączyła firma dostawcza FedEx ze swoim autonomicznym robotem dostawczym SameDay Bot. 

Jego nazwa mówi sama za siebie, więc możemy z miejsca założyć, że FedEx swoim SameDay Bot celuje w ekspresowe dostawy jeszcze w tym samym dniu od wysłania zamówienia. Przedstawiciel firmy twierdzi, że:

SameDay Bot to innowacja zaprojektowana po to, aby zmienić oblicze lokalnej dostawy i pomóc sprzedawcom skutecznie sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Bot stanowi kamień milowy w naszej nieustającej misji rozwiązywania złożonych problemów i wydatków związanych z dostawą w tym samym dniu w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska.

Robot powstał i nadal jest dopracowywany we współpracy z DEKA Development & Research Corp. Na ten moment może poruszać się po chodnikach, poboczach dróg i nieco trudniejszej powierzchni (drogach gruntowych), radząc sobie z krawężnikami, a nawet schodami. Jego przednie i tylne panele służą z kolei do wyświetlania komunikatów i obecnego statusu. Na pokładzie SameDay Bot znalazła się technologia z wózka iBot, masa kamer, czujników Lidar, a nawet systemy operujące na algorytmach uczenia maszynowego, które „uczą się” tras oraz unikania różnych przeszkód.

SameDay Bot po dotarciu do miejsca docelowego może otworzyć tylko i wyłącznie klient (zapewne za pośrednictwem aplikacji, czy kodu QR). FedEx zamierza rozpocząć testowanie swojego nowego sposobu na dostarczanie produktów już w lecie, operując wokół swoich biurowych siedzib. Jednak już teraz prototyp robota został wprowadzony do kilku sklepów, zgarniając pozytywne reakcje.

Czytaj też: Amazon uruchomił usługę autonomicznych robotów kurierów

Źródło: New Atlas