Reklama

FedEx zaprezentował swojego autonomicznego robota dostawczego

FedEx zaprezentował swojego autonomicznego robota dostawczego
FedEx zaprezentował swojego autonomicznego robota dostawczego

Zapewne autonomiczne roboty dostawcze będą taką rewolucją, jak paczkomaty przed latami, ale do czasu ich rozpowszechnienia w największych miastach i tak zapewne będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Tym razem do wyścigu w tej kwestii dołączyła firma dostawcza FedEx ze swoim autonomicznym robotem dostawczym SameDay Bot. 

Jego nazwa mówi sama za siebie, więc możemy z miejsca założyć, że FedEx swoim SameDay Bot celuje w ekspresowe dostawy jeszcze w tym samym dniu od wysłania zamówienia. Przedstawiciel firmy twierdzi, że:

SameDay Bot to innowacja zaprojektowana po to, aby zmienić oblicze lokalnej dostawy i pomóc sprzedawcom skutecznie sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Bot stanowi kamień milowy w naszej nieustającej misji rozwiązywania złożonych problemów i wydatków związanych z dostawą w tym samym dniu w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska.

Robot powstał i nadal jest dopracowywany we współpracy z DEKA Development & Research Corp. Na ten moment może poruszać się po chodnikach, poboczach dróg i nieco trudniejszej powierzchni (drogach gruntowych), radząc sobie z krawężnikami, a nawet schodami. Jego przednie i tylne panele służą z kolei do wyświetlania komunikatów i obecnego statusu. Na pokładzie SameDay Bot znalazła się technologia z wózka iBot, masa kamer, czujników Lidar, a nawet systemy operujące na algorytmach uczenia maszynowego, które “uczą się” tras oraz unikania różnych przeszkód.

SameDay Bot po dotarciu do miejsca docelowego może otworzyć tylko i wyłącznie klient (zapewne za pośrednictwem aplikacji, czy kodu QR). FedEx zamierza rozpocząć testowanie swojego nowego sposobu na dostarczanie produktów już w lecie, operując wokół swoich biurowych siedzib. Jednak już teraz prototyp robota został wprowadzony do kilku sklepów, zgarniając pozytywne reakcje.

Czytaj też: Amazon uruchomił usługę autonomicznych robotów kurierów

Źródło: New Atlas