Technika druku trójwymiarowego i roboty tworzące konstrukcje idą w parze pod względem zaskakiwania coraz to nowymi rozwiązaniami. W tym przypadku chodzi o maszyny, którego działają na zasadzie jedwabników. Autorami projektu są naukowcy z MIT.
Niewielkie, cylindryczne roboty nazywa się Fiberbotami. Obracają one ramionami na zasadzie przypominającej nawijanie sznurka na kołowrotek. Rolę sznurka pełni jednak włókno szklane, które tworzy podłużne struktury, rodem z filmów science-fiction.
Fiberboty używają krótkiego ramienia, z którego wysuwa się włókno szklane, czerpane z zbiornika znajdującego się przy ziemi. Materiał jest następnie mieszany i ogrzewany przy pomocy światła ultrafioletowego, co powoduje ich utwardzenie. W ten sposób powstają rurki o średnicy niewiele większej niż 7 centymetrów. Roboty komunikują się między sobą, aby uniknąć kolizji oraz porozumiewać co do ostatecznego kształtu konstrukcji. Wrażenie robi też ich efektywność. W ciągu dwunastu godzin rój złożony z 22 mechanicznych jedwabników zbudował ramiona wysokie na 7 metrów.
Oczywiście na obecną chwilę Fiberboty nie mają żadnych konkretnych zastosowań, a stworzona przez nie konstrukcja jest po prostu demonstracją ich możliwości. W przyszłości mogą jednak zostać wykorzystane do budowania trwałych, odpornych na warunki atmosferyczny konstrukcji. Wyobraźmy sobie, że owe roboty zostaną zabrane na Marsa, by tworzyć tam budowle dla przyszłych kolonizatorów.
[Źródło: digitaltrends.com; grafika: MIT