Reklama
aplikuj.pl

Filtr z grafenu wykorzystuje bakterie do zabijania innych bakterii

Filtry wody stają się mniej skuteczne, gdy bakterie gromadzą się na ich powierzchni. Naukowcy z Washington University w St. Louis opracowali nowy rodzaj membrany, która redukuje takie zanieczyszczenie biologiczne. Zabija ona bakterie za pomocą grafenu i powstaje dzięki wykorzystaniu… bakterii. 

Aby wyprodukować nową membranę, badacze najpierw dostarczają cukrowej substancji dla Gluconacetobacter hansenii. Następnie bakterie wykorzystują tę substancję do produkcji nanowłókien celulozowych w wodzie. Podczas gdy włókna te rosną, zespół dodaje płatków tlenku grafenu, aby nadać membranie stabilności i trwałości. Następnym krokiem jest zabicie Gluconacetobacter przez dodanie roztworu zasadowego do membrany. W tym samym czasie tlenek grafenu „redukuje się”, usuwając zawarte w nim grupy tlenowe. To sprawia, że ​​reaguje ona na światło, które może być użyte do zabicia innych bakterii, które zostaną wychwycone przez membranę.

Aby przetestować skuteczność takiego rozwiązania w zabijaniu bakterii, naukowcy wystawili membranę działanie E. coli. Trzy minuty ekspozycji na światło wystarczyły do ​​ogrzania membrany do ponad 70 stopni Celsjusza. Wystarczająco by zabić te mikroogranizmy. Membrana była również w stanie filtrować wodę dwa razy szybciej niż wykorzystywane do tej pory. Poza tym okazało się, iż w czasie testów bez użycia zredukowanego tlenku grafenu, bakterie E. coli przetrwały.

Rozwiązanie powinno być wystarczająco tanie, aby zyskało na powszechności. Powinno więc pozwolić na dostarczanie wody pitnej do najbiedniejszych regionów świata.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Nowy sposób na powstrzymywanie bakterii przed zdobywaniem oporności na leki