WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Finowie zaprojektowali autonomiczny samochód korzystający z 5G

Kojarzona przede wszystkim z telekomunikacją firma Nokia połączyła siły z fińskim Ośrodkiem Badań Technicznych. Owocem tej współpracy ma być system przesyłania informacji do autonomicznych samochodów z wykorzystaniem 5G, czego przykładem jest Martti.

Nokia zamierza przyspieszyć przetwarzanie danych, z których korzystają  samodzielnie jeżdżące auta. Chodzi o zintegrowanie sieci 5G z czujnikami oraz urządzeniami związanymi z tzw. Internetem Rzeczy. W ten sposób samochód błyskawicznie odbierze informacje dotyczące sytuacji na drodze, warunków pogodowych czy sygnalizacji świetlnej. Będą one przechowywane w chmurze, dzięki czemu system będzie w stanie komunikować się z innymi pojazdami w tym samym obszarze w oparciu o te dane.

W ten sposób naukowcy osiągnęli cel, jakim było przyspieszenie przetwarzania informacji i zmniejszenie opóźnienia w komunikacji. W czerwcu doszło do testów sieci na jednym z torów. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem samochodu Martti. Auto przesyłało do systemu odczyty z czujników LiDAR na serwer korzystając z sieci 5G. Z kolei algorytm miał przygotować dla Marttiego jak najlepszą trasę, zważając na przeszkody i koleiny znajdujące się na drodze. Podczas kolejnych prób, do których doszło w sierpniu, wykorzystano infrastrukturę sieciową przygotowaną przez firmę Nokia.

Problemem na tę chwilę pozostaje niewielki zasięg 5G. Poprzednie standardy są zdecydowanie bardziej popularne, dlatego autorzy projektu również zamierzają z nich skorzystać. Tam, gdzie nie będzie możliwe użycie 5G, do akcji wkroczy np. 4G. Ostatecznym rezultatem takiego rozwiązania ma być przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa na drogach. Co więcej, nawet w przypadku utraty połączenia z usługami, autonomiczne samochody nadal będą w stanie funkcjonować w oparciu o własne czujniki.

Jak widać, kooperacja dwóch fińskich firm może wprowadzić rynek samodzielnie jeżdżących aut na jeszcze wyższy poziom. Projekt zapowiada się obiecująco, tym bardziej, że Nokia mocno zabiega o rozbudowanie infrastruktury związanej z siecią 5G.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: VTT]