Reklama
aplikuj.pl

Firefox 109 z kilkoma ulepszeniami już dostępny

Dostaliśmy już Chrome i Edge w wersji 109, więc najwyższa pora by pojawiła się aktualizacja do Firefox 109. Mozilla dodała kilka ulepszeń i poprawek bezpieczeństwa. Sprawdźmy więc te nowości.

Nowe wydanie przeglądarki Mozilli już dostępne w kanale Release

Najważniejszą nowością, jaka została wprowadzona w Firefox 109, jest obsługa rozszerzeń Manifest w wersji 3 (MV3). Funkcja jest domyślnie włączona. Wraz z nią pojawia się też nowy przycisk rozszerzeń. Mozilla dodaje też ochronę przez exploitami Arbitrary Code Guard, która będzie włączona dla procesów odtwarzania multimediów, poprawiając bezpieczeństwo użytkowników systemu Windows. Firefox 109 dostaje też obsługę natywnego selektora daty HTML za pomocą samej klawiatury.

Oprócz tego wprowadzono poprawki i inne zmiany:

  • Od 16 stycznia Colorways nie będą już dostępne w Firefoksie. Użytkownicy nadal będą mieli dostęp do zapisanych i aktywnych wersji kolorystycznych z opcji menu Dodatki i motywy.
  • W systemie macOS Ctrl lub Cmd + gładzik lub kółko myszy przewijają teraz stronę zamiast powiększania. Pozwala to uniknąć przypadkowego powiększenia i dopasować zachowanie innych przeglądarek internetowych w systemie macOS.
  • Sekcja Ostatnio zamknięte w przeglądarce Firefox View umożliwia teraz użytkownikom ręczne zamykanie/usuwanie linków URL z listy.
  • Komunikaty o pustym stanie i komponenty graficzne wyświetlane w przeglądarce Firefox w sekcjach Pobieranie kart i Ostatnio zamknięte zostały zaktualizowane w celu poprawy komfortu użytkowania.