WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Firefox będzie wykorzystywał Chromium

Spadek popularności przeglądarki Firefox spowodował, że jej twórcy mają zamiar rozpocząć nowy projekt, oparty na tym samym kodzie źródłowym, co Google Chrome.

Choć walka na rynku przeglądarek internetowych jest zacięta, to od kilku lat na czele plasował się Firefox. W tyle zostawał Google Chrome czy Opera, nie wspominając o Internet Explorerze, który popadł w niełaskę użytkowników. Obecnie jednak w wielu krajach to oprogramowanie Google wysunęło się na prowadzenie, dlatego Mozilla Corporation zamierza przenieść się z silnika Gecko na używany przez konkurencję Chromium.

Jak przyznał w jednym z wywiadów przedstawiciel firmy, projekt Tofino będzie znacznie się różnić od Firefoksa. Sporo rozwiązań ma zostać zaczerpniętych z Google Chrome, wliczając w to kod źródłowy, jednak zostaną one połączone z pomysłami twórców. Jednocześnie nie wiemy (tak samo jako autorzy pomysłu) czy Tofino zastąpi Firefox w najbliższym czasie czy może będzie równolegle rozwijany, a na otwarte wody zostanie wypuszczony dopiero w kolejnych latach, kiedy „lisek” w większym stopniu straci na popularności.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]