WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Fizycy odkryli w jaki sposób ćma znajduje partnera oddalonego o kilkaset metrów

Sposób w jaki męscy przedstawiciele ciem odnajdują żeńskie osobniki oddalone o setki metrów, był zagadką dla naukowców. Ćmy używają feromonów do zlokalizowania innych. Jednakże w momencie rozproszenia tych zapachów chemicznych na przykład podczas burzy, nie mylą się w swoich poszukiwaniach.

Trzej fizycy opracowali statystyczne podejście do śledzenia ewolucji trajektorii feromonów w powietrzu. Pozwoliło to na odpowiedzenie na dawno temu postawione pytanie, które dotyczyło również much i tego jak mogą wykryć oddalone od nich puszki czy w jaki sposób psy podążają za śladem zapachu. 

Fizycy określili najpierw intensywność i czas trwania sygnałów feromonowych, a następnie potwierdzili wyniki w symulacjach oraz badaniach terenowych. Okazało się, że feromony emitowane przez żeńskie osobniki ciem są postrzegane przez męskie osobniki jako stożek o długości nawet do tysiąca metrów. 

Co ciekawe wyniki mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie lub robotyce. Poprzez kontrolowanie zachować owadów ludzie mogą chronić przed nimi pola lub odpowiednio programować roboty.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Denis Collette…!!! via photopin cc