Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

test Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint, recenzja Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint, opinia Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint to przedstawiciel całkowicie nowej serii obudów na rynku. Mają one być przystępne cenowo, a wersja Air ma zapewniać bardzo dobre temperatury. Jak sprawdzi się ona w praktyce?

Akcesoria Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Producent dołącza do obudowy instrukcję, zestaw śrubek, opaski zaciskowe oraz bracket do montażu AiO na topie. Nie ma więc jakiś ciekawszych akcesoriów. Instrukcja jest za to jak zwykle świetna i dokładnie wyjaśnia montaż.

Wygląd zewnętrzny Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Obudowa ma wymiary 474 x 215 x 454 mm. Mieści ona płyty główne ATX, micro ATX i mini ITX. Na rynek trafi jej wiele odmian w tym Mini Air, XL Air, Silent, Mini Silent czy XL Silent. Będziecie mogli wybrać bezproblemowo model, który akurat idealnie Wam pasuje.

Przód jest w pełni przewiewny. Mamy więc siatkę mesh, która jednocześnie robi za filtr przeciwkurzowy – niestety nie ma tutaj innego. Na samym dole znajdują się dwa miejsca na urządzenia 5,25 cala. Producent umieścił tutaj pudełko, w którym możecie trzymać różne rzeczy. Jeśli będziecie chcieli zamontować napęd to musicie zdemontować jedno miejsc na dyski umieszczone zaraz za tą częścią.

Po zdjęciu panelu możecie zobaczyć dwa miejsca na wentylatory 120/140 mm. Domyślnie mamy dwa śmigła Aspect 12 RGB. Ich maksymalna prędkość to 1200 RPM, przepływ powietrza 32 CFM, ciśnienie 1,20 mmH2O, a głośność 18,3 dBA. Zasilane są ze złączy 3-pin i mają również wyjścia ARGB (wszystkie są męskie i żeńskie).

Na górze mamy miejsce na dwa wentylatory 120/140 mm. Jest nad nimi filtr przeciwkurzowy mocowany na magnes. Blisko przodu mamy panel ze złączami. Do dyspozycji są: 2x USB 3.0, wejście na mikrofon, wyjście na słuchawki. Jest też przycisk startu, ale nie ma restartu. Kolejny plus to wbudowany kontroler ARGB. Zasilany jest on ze złącza SATA i przyciskiem łatwo możecie zmieniać podświetlenie.

Lewy bok to szkło hartowane, a prawy to standardowa blacha. Oba zabezpieczane są na dwie szybkośrubki.

Obudowa stoi na czterech nóżkach. Całość nie ślizga się po panelach. Pod zasilaczem jest filtr przeciwkurzowy z wygodną rączką. Bez problemów więc go wyjmiecie i wyczyścicie.

Tył nie ma żadnych zaskakujących rozwiązań. Na dole jest miejsce na zasilacz, wyżej 7 zaślepek PCI mocowanych na szybkośrubki, a na górze 120 mm wentylator, model ten sam co z przodu.

Czytaj też: Test obudowy Fractal Design Meshify 2 Lite RGB Black TG Light Tint

Wnętrze Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint ma standardową piwnicę. Są na niej otwory na okablowanie oraz miejsce na dyski 2,5 cala. W piwnicy zmieścicie zasilacz zo długości do 170 mm. Stawiany jest on na antywibracyjnych nóżkach. Dalej mamy miejsca na dyski 2,5/3,5 cala oraz 5,25 cala. Łącznie w obudowie zmieścicie 3 dyski 2,5/3,5 cala i cztery 2,5 cala, ale producent dołączył w zestawie tylko po dwa miejsca.

System zarządzania okablowaniem jest standardowy. Mamy więc sporo otworów na okablowanie, miejsca na opaski zaciskowe i 20-30 mm wolnej przestrzeni. Bez problemów ułożycie ładnie kable i domkniecie boczną blachę.

Obudowa mieści karty graficzne o długości do 405 mm i chłodzenia procesora o wysokości do 170 mm. Jest też miejsce na chłodnicę. Na górze zmieścicie 120/240 mm o szerokości do 121 mm i wysokość podzespołów na płycie nie może przekraczać 35 mm), z przodu 120/140/240/280 mm (140 i 280 o szerokości do 145 mm) i z tyłu 120 mm. Jeśli więc dobrze dopasujecie AiO to bezproblemowo je zmieścicie, choć miejsce na górze mogło by być bardziej elastyczne pod względem montażu.

Składanie komputera w Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Składanie przebiegło bez problemów. Montaż jest typowy i nie ma żadnych zaskoczeń. Okablowanie również bez problemów ładnie ułożycie. Całość po złożeniu wygląda świetnie i co do tego nie mam wątpliwości. Podświetlane wentylatory znakomicie wyglądają z białą całością i znakomicie rozświetlają wnętrze. Obudowa może więc zdecydowanie się podobać.

Metodologia:

  1. Wentylator na procesorze ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  2. Wentylatory na karcie graficznej ustawiłem na 50% maksymalnych obrotów.
  3. Wentylatory w obudowie ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  4. Dysk miał zamontowany radiator dołączony do płyty.
  5. Głośność zmierzyłem przy zamkniętej obudowie z odległości 20 cm od środka lewego boku – tło wynosiło 33 dBA.
  6. Testy obciążenia przeprowadziłem za pomocą Cinebench R23 + FurMark + CrystalDiskMark – temperatura otoczenia to 22°C.
  7. Temperatury to maksymalne wartości uzyskane podczas testów.
Platforma testowa
Procesor
Intel Core i5-12600K
Chłodzenie
Scythe Mugen 5
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Z690 Aorus Ultra
Karta graficzna
KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC)
Pamięć RAM
Kingston Fury 2x 16 GB 5200 MHz CL40
M.2
LiteOn MU X1 256 GB
Zasilacz
Fractal Design Ion+ 2 Platinum 860W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Temperatury są dobre, może nie jakieś wybitnie niskie, ale też bardzo wysokie nie są. W szczególności jak na taką budowę i konfigurację wentylatorów dobrze wypada temperatura procesora czy karty graficznej. Głośność również nie jest zbyt wysoka i całość nie powinna Wam przeszkadzać.

Warto też zwrócić uwagę na wyniki modelu Silent, który również jest na wykresach. Jest on trochę cichszy, ale temperatury są większe, w szczególności procesor znacznie mocniej się nagrzewa.

Czytaj też: Test obudowy NZXT H7 Flow

Podsumowanie testu Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint powinien kosztować 79,99 euro, czyli ok. 370 zł. W tej cenie jest to na pewno model wart Waszej uwagi. Jest on dobrze wykonany i świetnie wygląda – co do tego nie mam wątpliwości.

Zmieści on też sporej wielkości podzespoły, w tym urządzenia 5,25 cala. System zarządzania okablowaniem jest dobry i bez problemów ładnie wszystko ułożycie. Brakuje mi jednak filtra na przodzie, które na pewno by się przydał. Wyniki w testach są dobre i obudowa zapewni dobre warunki do pracy podzespołów. Całość nie jest też zbyt głośna. Jeśli też potrzebujecie złącza USB-C to spokojnie możecie je dokupić i zamontować.

Warto więc w takiej cenie wziąć pod uwagę zakup Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint. W szczególności polecam ją, jeśli szukacie białej konstrukcji z podświetleniem ARGB, która naprawdę świetnie wygląda.