Fresk mitologicznego narcyza został znaleziony w Pompejach

Fresk mitologicznego narcyza został znaleziony w Pompejach

Wykopaliska w bogato zdobionym domu w starożytnych Pompejach przyniosły niespodziewane odkrycie. Chodzi o fresk przedstawiającego Narcyza, mitologiczną postać, która zakochała się we własnym odbiciu.

Mimo, że Narcyz budzi dość negatywne skojarzenia, to jego podobizna często pojawia się w sztuce. Nie inaczej było w Pompejach, rzymskim mieście, które upadło, gdy Wezuwiusz wybuchł w 79 roku. A nowe znalezisko stanowi świetny przykład tego, jak rzemieślnicy w mieście przedstawiali tę postać.

Czytaj też: W Pompejach znaleziono szkielet konia z założonym siodłem i uprzężą

Archeolodzy znaleźli fresk w atrium domu, który trafił na pierwsze strony gazet w listopadzie 2018 roku, po znalezieniu tam obrazu erotycznego. Przedstawiał on rzymskiego boga Jowisza (w przebraniu łabędzia), który uwiódł Ledę, legendarną królową Sparty. Dwa freski znaleziono w osobnych pomieszczeniach, ale widać, że ten kto ozdabiał dom, był koneserem sztuki, której przykładów nie brakowało na terenie domostwa.

Ściany w tym samym pokoju zdobią także kwiatowe ozdoby, gryfy z rogami obfitości, skrzydlate amorki, martwa natura i sceny ze zwierzętami walczącymi ze sobą. Niestety sufit zawalił się, gdy doszło do erupcji. Wezuwiusza. Obecnie konserwatorzy pracują nad rekonstrukcją domu. W atrium, gdzie odkryto freski Narcyza, archeolodzy mogli zobaczyć ślady schodów prowadzących na górę. Dalsze wykopaliska odkryły w schowku pod schodami kilkanaście szklanych pojemników, osiem słoików i brązowy lejek. W atrium znaleziono także ozdobne wiadro.

[Źródło: livescience.com; grafika: Parco Archeologico di Pompei]

Czytaj też: Stare obrazy szpiegowskie ujawniają tajemnice Bliskiego Wschodu