WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Futurystyczny Smart Forease wkrótce wjedzie na scenę

Smarty są pewną niszą na rynku, która jednak nadal ma się całkiem dobrze. Jego przyszłość maluje się jednak w kolorowych barwach, bo taki futurystyczny Smart Forease jest tym, co z łatwością możemy podpiąć pod bardzo luźne kryteria ”samochodu przyszłości”.

Jednak Forease jest jedynie konceptem, który zostanie prawdopodobnie zaprezentowany 4 października podczas targów Paris Motor Show. Ten model oczywiście ma piastować to, z czego słyną te pojazdy (roadstery), czyli niewielkie rozmiary. Smart (czyli submarka Mercedes-Benz) będzie chciał zapewne zebrać opinie obecnych na imprezie specjalistów i ewentualnie wprowadzić Forease na linie produkcyjne. Jego sukces jest oczywiście wątpliwy, ale jedno jest pewne – ten projekt jest zdecydowanie interesujący. Sam nie wiem, czy to dlatego, że przypomina nowoczesny wózek golfowy z górnej półki, czy może zupełny brak dachu.

Forease jest oczywiście przeznaczony do ruchu miejskiego. Widać to nie tylko po rozmiarach, ale również silniku elektrycznym o maksymalnej mocy rzędu 80 koni mechanicznych. Potwierdza to nawet rozmiar skromnej, bo 17,6 kWh baterii zdolnej do napędzenia Smarta przez maksymalnie 160 kilometrów. Według firmy nowy projekt jest swoistym hołdem w stronę konceptów z 2001 i 2011 roku. Ponadto (to słowa producenta!) Forease powstał nie z myślą o praktyczności, ale „smartowej fajności”. Co tu dużo mówić – będzie idealny dla tych, którzy mają problem z parkowaniem.

Źródło: Newatlas
Zdjęcia: Smart via Newatlas