NGC 7541 to tzw. galaktyka spiralna z poprzeczką, która znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb. Dzięki obserwacjom z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a naukowcy chcą zrozumieć, co wpływa na ponadprzeciętne tempo, w jakim pojawiają się tam nowe gwiazdy.
Galaktyki spiralne z poprzeczkami wyróżniają się swoim charakterystycznym wyglądem. W porównaniu do „zwykłych” galaktyk spiralnych mają one przechodzące przez centra poprzeczki, z których zdają się wychodzić ramiona spiralne. W przypadku galaktyk spiralnych, owe ramiona rozciągają się bezpośrednio z ich środków.
Badacze sądzą, że to właśnie poprzeczki wpływają na zwiększenie częstotliwości, z jaką zachodzą narodziny nowych gwiazd. Ich zdaniem nawet 2/3 wszystkich galaktyk spiralnych mogą posiadać tego typu formacje. Jeśli proponowane teorie się sprawdzą, oznaczałoby to, że poprzeczki w galaktykach powodują występowanie zjawisk, które w przeciwnym razie w ogóle nie miałyby miejca lub przestałyby występować znacznie wcześniej.
NGC 7541 charakteryzuje się obecnością licznych „gwiezdnych żłobków” i wraz z towarzyszącą jej galaktyką – NGC 7537 – leży ok. 110 milionów lat świetlnych od Ziemi.