Reklama

Zobaczcie galaktykę, która oddala się od nas z ogromną prędkością

astronomia

Galaktyka NGC 7513 i znajduje się w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza i przypomina Drogę Mleczną. Jest to tzw. galaktyka spiralna z poprzeczką, co oznacza, że posiada w centrum strukturę gwiazd, która ksztaltem przypomina poprzeczkę.

Ziemia krąży wokół Słońca z prędkością przekraczającą 100 tysięcy kilometrów na godzinę, podczas gdy NGC 7513 porusza się znacznie, znacznie szybciej. Prędkość, z jaką oddala się od naszej galaktyki, wynosi bowiem niemal 6 milionów kilometrów na godzinę.

Warto jednak podkreślić, iż oddalanie się od siebie galaktyk nie jest niczym niespotykanym. Jest to związane z faktem, iż wszechświat nieustannie się rozszerza. Kiedy taka ekspansja ma miejsce, przestrzeń pomiędzy galaktykami rozciąga się. Obserwacji potwierdzających to zjawisko dokonał słynny Edwin Hubble.

Czytaj też: W tych galaktykach wykryto potężne sygnały. Co je wytworzyło?

Co ciekawe, galaktyki często znajdują się na kursie kolizyjnym ze swoimi sąsiadami. Naukowcy przypuszczają, że Droga Mleczna wielokrotnie pochłaniała mniejsze obiekty, a w przyszłości prawdopodobnie zderzy się z galaktyką Andromedy. Podobny los może czekać Wielki Obłok Magellana, który powinien uderzyć w naszą galaktykę w ciągu 2 miliardów lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News