Reklama
aplikuj.pl

Galaktyka zaskoczyła astronomów. Jest jasna niczym kwazar

astronomia

BOSS-EUVLG1 została odkryta dzięki teleskopom GTC znajdującym się na Wyspach Kanaryjskich oraz ALMA na terenie Chile. Działania badaczy opisano na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters.

Im dalej znajduje się galaktyka, tym większe jest jej przesunięcie ku czerwieni. W przypadku BOSS-EUVLG1 wartość 2,47 oznacza, że widzimy ją w stanie, gdy miała ok. 2 miliardów lat, co stanowi około 20% jej obecnego wieku.

Wysokie wartości dot. przesunięcia ku czerwieni i jasności spowodowały, że astronomowie początkowo sklasyfikowali ją jako kwazara. Jednakże, na podstawie obserwacji przeprowadzonych za pomocą instrumentów OSIRIS i EMIR oraz teleskopu ALMA, badacze wykazali, że nie jest to kwazar, lecz galaktyka o ekstremalnych, wyjątkowych właściwościach.

Czytaj też: Być może odkryto pierwszą w historii egzoplanetę spoza naszej galaktyki

Warto podkreślić, że w kwazarach wysoka jasność wynika z aktywności zachodzącej wokół supermasywnych czarnych dziur, a nie z tworzenia się gwiazd. Tempo narodzin tych obiektów w BOSS-EUVLG1 jest bardzo wysokie, około tysiąca razy większe niż w Drodze Mlecznej, chociaż galaktyka ta jest 30 razy mniejsza od naszej. Jednocześnie jej niska metaliczność pokazuje, że nie zdążyła jeszcze wzbogacić swojego ośrodka międzygwiezdnego o pył i nowo utworzone metale.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News