Reklama
aplikuj.pl

W aplikacjach z Galaxy Store znaleziono złośliwe oprogramowanie

galaxy store, Galaxy M2, samsung Galaxy M2, benchmark Galaxy M2, antutu Galaxy M2, wydajność Galaxy M2

Pomimo licznych zabezpieczeń, w sklepach z aplikacjami wciąż można natknąc się na złośliwe oprogramowanie. Nie inaczej jest w przypadku Galaxy Store, czyli platformy z oprogramowaniem należącej do Samsunga.

Złośliwe oprogramowanie w Galaxy Store

Choć zwykle mówi się o zagrożeniach, które mimo zabezpieczeń czyhają w Google Play, to inne sklepy z aplikacjami nie są od nich wolne. Jak podaje Max Weinbach  Android Police, obecna w Galaxy Store aplikacja Showbox oraz kilka jej klonów, infekuje urządzenie użytkownika, który nieopatrznie je pobrał. Znaleziono przynajmniej 5 takich groźnych programów, ale może być ich jeszcze więcej. Weinbach zauważa, że oparte na programie Showbox aplikacje podczas włączenia uruchamiają ostrzeżenie Google Play Protect, czyli ochronę przed zagrożeniami wynikającymi z instalacji aplikacji z nieznanych źródeł.

Serwis przeprowadził stosowne dochodzenie, wykrywając, że aplikacje te są zdolne do dynamicznego wykrywania kodu. Dla użytkownika oznacza to, że same w sobie mogą nie być groźne (bezpośrednio), ale są w stanie pobierać złośliwe oprogramowanie z zewnątrz. Celem takich programów jest oczywiście kradzież pieniędzy i wrażliwych danych. Choć Showbox jest już nieaktywny, to eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed podobnymi aplikacjami, które się na nim wzorują. Należy być ostrożnym i weryfikować programy, które pobieramy.