Gelid ulepszył swoją stację ładująca Zentree. Nowa wersja przynosi wiele zmian, na które wcześniej narzekałem. Sprawdźmy więc jak ona sprawuje się w praktyce.
Wygląd i specyfikacja Gelid Zentree 2.0
Gelid Zentree 2.0 otrzymałem w zestawie z dwoma kablami micro SUB i dwoma USB-C. Takie połączenie uważam za odpowiednie. Można narzekać na brak lightning, ale pamiętajcie, że taki kabel znacznie podniósł by cenę stacji, a nie każdy z niego skorzysta.
Stacja ładująca wygląda świetnie. Połączenie zielonego z białym jest znakomite, nowoczesne i mnie całkowicie kupiło. Zielona część wykonana jest z gumy, więc jest w pełni bezpieczna dla urządzeń. Smartfony nie ślizgają się, można je położyć jak się chce, w orientacji jakiej się w danym momencie porząda. Sama stacja ma też gumowe nóżki więc nie ślizga się po żadnych powierzchniach.
W środku mamy cztery złącza. Dwa z nich to USB 2.0 ładujące napięciem 5 V i prądem maksymalnym 2,4 A. Jedno oznaczone jest jako QC 3.0 – obsługuje ładowanie 3,6-6,5V/ 3A, 6,5-9 V/ 2A oraz 9-12 V/ 1,5 A. Ostatnie to USB-C z obsługą Power Delivery. Tutaj do dyspozycji mamy 5V/ 3A, 9V/ 2A oraz 12V/ 1,5 A (maksymalnie 18W). Miejsca na kable w stacji jest sporo, mamy także miejsca do ich wyciągnięcia.
Testy Gelid Zentree 2.0
Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu elektronicznego obciążenia USB DTU-CCL01. Pozwala ono na zmierzenie obsługi różnych standardów szybkiego ładowania.
Złącze QC 3.0 obsługuje prawie wszystkie testowane tryby ładowania. Nie ma problemów nawet z Samsung AFC 9V czy Huawei FCP 9V. Nie obsługuje jedynie Huawei SCP 4,5V. Złącze USB 2.0 zgodnie z oczekiwaniami jest zgodne tylko z BC1.2 DCP 5V. Nie obsługuje ono żadnych szybkich ładowań. Co ciekawe złącze UBS-C wyłączało tester podczas auto testu. Prawdopodobnie włącza się jakieś zabezpieczenie przy teście QC3, gdzie złącze nie obsługuje najniższych napięć.
Power Delivery działa za to bez zarzutów z kompatybilnymi urządzeniami. Ogólnie ładowanie kilku urządzeń jest przyjemne i bezproblemowe. Samsung Galaxy A5 wykrywał szybkie ładowanie, podobnie jak wszystkie kompatybilne urządzenia. Pod względem obsługi również jest znakomicie – gumowe wykończenie świetnie daje radę.
Podsumowanie testu Gelid Zentree 2.0
Gelid Zentree 2.0 kosztuje ok. 46 euro, czyli ok. 210 zł. Uważam, że w tej cenie jest to znakomity wybór. Stacja świetnie wygląda i jest bardzo wygodna w obsłudze. Gumowe wyłożenie jest w pełni bezpieczne dla urządzeń oraz nie ma szans, żeby spowodowało ono rysy. Gelid Zentree 2.0 oferuje dwa złącza USB ze starnadardowym ładowaniem, jedno z Quick Charge 3.0 i jedno USB-C z Power Delivery. producent posłuchał więc uwag i zmienił zdecydowanie na plus konfigurację złączy. Mamy także w zestawie dołączone złącza USB-C i micro USB, co jest sporym plusem – pozwolą one na podłączenie do ładowania prawie każdego urządzenia. Moim zdaniem Gelid Zentree 2.0 został dobrze wyceniony i poprawiony względem poprzednika. Jest to naprawdę fajna stacja ładująca, której zakup zdecydowanie Wam polecam.
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.