Reklama
aplikuj.pl

Test stacji ładującej Gelid Zentree 2.0

test Gelid Zentree 2.0, recenzja Gelid Zentree 2.0, review Gelid Zentree 2.0, opinia Gelid Zentree 2.0

Gelid ulepszył swoją stację ładująca Zentree. Nowa wersja przynosi wiele zmian, na które wcześniej narzekałem. Sprawdźmy więc jak ona sprawuje się w praktyce.

Wygląd i specyfikacja Gelid Zentree 2.0

Gelid Zentree 2.0 otrzymałem w zestawie z dwoma kablami micro SUB i dwoma USB-C. Takie połączenie uważam za odpowiednie. Można narzekać na brak lightning, ale pamiętajcie, że taki kabel znacznie podniósł by cenę stacji, a nie każdy z niego skorzysta.

Stacja ładująca wygląda świetnie. Połączenie zielonego z białym jest znakomite, nowoczesne i mnie całkowicie kupiło. Zielona część wykonana jest z gumy, więc jest w pełni bezpieczna dla urządzeń. Smartfony nie ślizgają się, można je położyć jak się chce, w orientacji jakiej się w danym momencie porząda. Sama stacja ma też gumowe nóżki więc nie ślizga się po żadnych powierzchniach.

W środku mamy cztery złącza. Dwa z nich to USB 2.0 ładujące napięciem 5 V i prądem maksymalnym 2,4 A. Jedno oznaczone jest jako QC 3.0 – obsługuje ładowanie 3,6-6,5V/ 3A, 6,5-9 V/ 2A oraz 9-12 V/ 1,5 A. Ostatnie to USB-C z obsługą Power Delivery. Tutaj do dyspozycji mamy 5V/ 3A, 9V/ 2A oraz 12V/ 1,5 A (maksymalnie 18W). Miejsca na kable w stacji jest sporo, mamy także miejsca do ich wyciągnięcia.

Testy Gelid Zentree 2.0

Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu elektronicznego obciążenia USB DTU-CCL01. Pozwala ono na zmierzenie obsługi różnych standardów szybkiego ładowania.

Złącze QC 3.0 obsługuje prawie wszystkie testowane tryby ładowania. Nie ma problemów nawet z Samsung AFC 9V czy Huawei FCP 9V. Nie obsługuje jedynie Huawei SCP 4,5V. Złącze USB 2.0 zgodnie z oczekiwaniami jest zgodne tylko z BC1.2 DCP 5V. Nie obsługuje ono żadnych szybkich ładowań. Co ciekawe złącze UBS-C wyłączało tester podczas auto testu. Prawdopodobnie włącza się jakieś zabezpieczenie przy teście QC3, gdzie złącze nie obsługuje najniższych napięć.

Power Delivery działa za to bez zarzutów z kompatybilnymi urządzeniami. Ogólnie ładowanie kilku urządzeń jest przyjemne i bezproblemowe. Samsung Galaxy A5 wykrywał szybkie ładowanie, podobnie jak wszystkie kompatybilne urządzenia. Pod względem obsługi również jest znakomicie – gumowe wykończenie świetnie daje radę.

Podsumowanie testu Gelid Zentree 2.0

Gelid Zentree 2.0 kosztuje ok. 46 euro, czyli ok. 210 zł. Uważam, że w tej cenie jest to znakomity wybór. Stacja świetnie wygląda i jest bardzo wygodna w obsłudze. Gumowe wyłożenie jest w pełni bezpieczne dla urządzeń oraz nie ma szans, żeby spowodowało ono rysy. Gelid Zentree 2.0 oferuje dwa złącza USB ze starnadardowym ładowaniem, jedno z Quick Charge 3.0 i jedno USB-C z Power Delivery. producent posłuchał więc uwag i zmienił zdecydowanie na plus konfigurację złączy. Mamy także w zestawie dołączone złącza USB-C i micro USB, co jest sporym plusem – pozwolą one na podłączenie do ładowania prawie każdego urządzenia. Moim zdaniem Gelid Zentree 2.0 został dobrze wyceniony i poprawiony względem poprzednika. Jest to naprawdę fajna stacja ładująca, której zakup zdecydowanie Wam polecam.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.