Reklama
aplikuj.pl

Jak to możliwe, że niektóre osoby potrafią kontrolować gęsią skórkę?

biologia

Niektórzy ludzie posiadają niezwykłą zdolność do kontrolowania gęsiej skórki. Badania sugerują, że można wytypować, kto ma predyspozycje do wykazywania tego typu cech.

Czym w ogóle jest gęsia skórka? Stanowi ona ewolucyjną pozostałość po naszych przodkach. Skurczenie tkanki wokół mieszków włosowych powoduje, że włosy zostają „nastroszone” dzięki czemu zwierzę może wydawać się większe. Jako że gęsia skórka często towarzyszy stresowym sytuacjom, np. związanym z konfrontacją z drapieżnikiem, mogło to ułatwiać przetrwanie.

Czytaj też: Sztuczna skóra niczym Terminator – leczy się w mniej niż sekundę

Oczywiście w większości przypadków gęsia skórka wydaje się występować automatycznie i nie możemy jej kontrolować. Wygląda jednak na to, iż są osoby, które zaprzeczają tej regule. Naukowcy z Northeastern University wzięli pod uwagę sylwetki 32 osób, które były w stanie kontrolować tzw. piloerekcję, związaną z zachowaniem mięśni w czasie występowania gęsiej skórki.

Objęte badaniem osoby były w stanie kontrolować gęsią skórkę

Aby zrozumieć, co mogło stać za tą nietypową umiejętnością, autorzy badania przeprowadzili ankiety wśród uczestników eksperymentu. Odkryli, że wśród analizowanych osobowości dominowała otwartość na nowe pomysły i doświadczenia. Innymi słowy, badane osoby były bardziej kreatywne, pomysłowe i ciekawe świata. Nie wiadomo, czy taka korelacja jest czysto przypadkowa, czy może faktycznie stoi za umiejętnością kontrolowania gęsiej skórki.