Reklama
aplikuj.pl

Gigantyczne robaki zamieszkiwały kiedyś oceany. Miały nawet 3 metry długości

Dzięki analizie skamieniałości pochodzących sprzed ok. 20 milionów lat, które znaleziono na dnie oceanu, naukowcy byli w stanie dowiedzieć się więcej nt. przerażającego drapieżnika.

Jego potomkowie występują na Ziemi do dziś i można je spotkać pod nazwą Eunice aphroditois. Jeśli chodzi o bardziej przystępną nazwę, to owe zwierzęta określa się też mianem bobbitów. Mogą one osiągać dość imponujące rozmiary, dochodzące do nawet trzech metrów.

Czytaj też: Oceany na Ziemi zawierają ogromne ilości rtęci. Skąd pochodzi?
Czytaj też: W głębinach oceanu odkryto nowy gatunek. Wygląda jak kosmita
Czytaj też: Ten drapieżnik rządził kiedyś oceanami. Zobaczcie, jak wyglądał

Zespół odpowiedzialny za badania przeanalizował pozostałości należące do 319 osobników i na tej podstawie zrekonstruował otwór, w którym zamieszkiwali przedstawiciele gatunku Pennichnus formosae. Miał on kształt litery L i średnicę wynoszącą około 2-3 centymetrów, przy długości osiągającej dwa metry.

Badacze przypuszczają, że bobbity sprzed 20 milionów lat do polowań wykorzystywały wspomniane otwory. Zwierzęta czekały w nich, ukryte w morskich głębinach, atakując organizmy, które znalazły się w pobliżu.

Te gigantyczne robaki, zwane bobbitami, osiągały nawet 3 metry długości

Szczególnie interesujący wydaje się fakt, iż współcześnie żyjące Eunice aphroditois stosują bardzo podobne strategie w kontekście poszukiwania pożywienia. Przekonajcie się z resztą sami, oglądając powyższe wideo.