WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Gitarzysta Pink Floyd sprzedaje kolekcję gitar w imię walki z globalnym ociepleniem

Kilka dni temu David Gilmour, jeden z najbardziej szanowanych gitarzystów w historii (grał m.in. w Pink Floyd), wystawił na aukcję całą swoją kolekcję 125 gitar, przekazując pieniądze na rzecz, którą się pasjonuje – walką z globalnym ociepleniem.

Czytaj też: Doskozzza Stachursky’ego w Cyberpunk 2077? Studio komentuje

Aukcją zajął się dom Christie’s, który wykonał godną podziwu pracę, docierając z udostępnioną kolekcją gitar do możliwie najszerszej publiczności. Sporo w tym zasługi samej wystawy, która nie tylko pokazywała, ale też podkreślała znaczenie każdej ze 125 gitar w kolekcji Gilmoura. Klejnotem aukcji był „Black Strat” Gilmoura, który sprzedał się za 3,975 miliona dolarów, stając się najcenniejszą gitarą kiedykolwiek sprzedaną, prywatnie lub na aukcji. Rekord na takiej aukcji jest wręcz podwójnie cenny.

Gitara The Black Strat musi być dla naszego bohatera częścią życia, bo to na niej nagrywał kawałki w każdym albumie zespołu Pink Floyd od 1970 do 1983 roku. To również jej zawdzięcza cztery solowe wystąpienia, z których zdecydowanie wyróżnia się ta z Shine on Your Crazy Diamond. Ma też spory wkład w przełomowe albumy – The Dark Side of the Moon jest trzecim najbardziej udanym wszechczasów, a The Wall to ten drugi najbardziej udany w historii. Brzmienie tej gitary było słyszane przez miliardy ludzi przez pół wieku.

Tak z kolei prezentuje się obecne top 5 najdroższych gitar z tej aukcji:

Jeśli chcecie wybrać się w podróż po reszcie, zapraszam tutaj, czyli do głównej strony wszystkich aukcji.

Czytaj też: Firma Subfretboard zrewolucjonizowała gryf gitary

Źródło: New Atlas