Reklama
aplikuj.pl

Głęboko pod powierzchnią ziemi znajdują się ukryte kontynenty

Na głębokości ponad 3000 kilometrów znajdują się kontynenty liczące 4,5 miliarda lat. Powstały więc przed powstaniem Księżyca, a ich analiza może rzucić światło na to, jak zrodziło się wszystko to, co nas otacza.

Naukowcy przypuszczali, że głęboko osadzone, odseparowane kontynenty ukryte głęboko w płaszczu ziemskim, to płyty oceaniczne. Sądzili, że zostały one wepchnięte pod krawędź płyty konkurencyjnej. Ale nowe odkrycia sugerują, że mogły one powstać z dawnego magmowego oceanu, który zestalił się na początku istnienia Ziemi. Skały mogły przetrwać w stanie nienaruszonym potężne uderzenie, które doprowadziło do rozerwania skorupy naszej planety i utworzenia Księżyca.

Czytaj też: Pod Europą znajduje się ukryty kontynent

Powierzchnia, na której żyjemy, jest niczym skórka jabłka. Ma ona od 5 do 8 kilometrów grubości pod oceanami i około 40 kilometrów pod kontynentami. Łącznie warstwy są cztery. Zaginione kontynenty znajdują się pomiędzy drugą i trzecią, otaczając płynny rdzeń zewnętrzny. Naukowcy mają mnóstwo próbek z wewnętrznego rdzenia za sprawą skał wulkanicznych, które wychodzą na powierzchnię w miejscach takich jak Hawaje czy Islandia. Można je rozpoznać po izotopach, na przykład helu 3, które zawierają.

Poprzez odtworzenie ścieżek tych skał na powierzchnię, badacze zrozumieli, że kolumny skalne, zamiast wznosić się prosto, jak pierwotnie sądzono, dryfowały. To rzuca nowe światło na związek tych kontynentów z powierzchnią i daje informacje dotyczące genezy Ziemi.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Badanie radioaktywności skał rzuca nowe światło na ziemskie kontynenty